4. 5. 6. ve 7. sınıf ilköğretim öğrencilerinin okuma ve kütüphane kullanım alışkanlıklarının incelenmesi
The Assessment of the reading and library usage habits of 4th, 5th, 6th and 7th grade primary school students
  1. Tez No: 267421
  2. Yazar: SİBEL BAYİS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEZİYET ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Ev Ekonomisi, Information and Records Management, Home Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu çalışma, 2008 ? 2009 öğretim yılında Ankara'daki 4 merkez ilçede bulunan ilköğretim okullarından rasgele seçilen 4. 5. 6. ve 7. sınıf öğrencilerinin kitap okuma ve kütüphane kullanım alışkanlıklarını incelemektedir. Çalışmada betimsel araştırma modeli kullanılmıştır. Verilerin toplanmasında anket tekniği kullanılmış, analizinde frekans tabloları ve ?ki-kare testi? kullanılmıştır. Analizler SPSS 15.0 programıyla gerçekleştirilmiştir. Verilerin karşılaştırılmasında anlamlılık düzeyi .05 olarak kabul edilmiştir. Bu araştırmada, 1090 öğrencinin kitap okuma ve kütüphane kullanım alışkanlıkları üzerinde; cinsiyet farklılığı, anne ve babanın öğrenim durumu, ailenin sosyo-ekonomik durumu, öğrencilerin okudukları sınıf düzeyi, okul türü ve kardeş sayısının etkileri analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda elde edilen bulgular şöyle özetlenebilir: Öğrencilerin kitap okuma ve kütüphane kullanma alışkanlıkları düşük düzeydedir. Kız öğrenciler erkek öğrencilere göre daha çok kitap okumakta ve daha çok kütüphane kullanmaktadırlar. Anne ve babaların eğitim düzeyleri yükseldikçe öğrencilerin kitap okuma ve kütüphane kullanma alışkanlıkları da artmaktadır. Ailenin gelir düzeyi arttıkça öğrencilerin kitap okuma alışkanlıkları artmaktadır. Ailenin gelir düzeyi düştükçe öğrencilerin kütüphane kullanma oranı artmaktadır. Öğrencilerin okudukları sınıf düzeyi ile kitap okuma alışkanlıkları arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Öğrencilerin okudukları sınıf yükseldikçe okuma oranında bir artış görülmüş fakat 7.sınıfta tekrar bir düşme yaşandığı görülmüştür. Öğrencilerin yaşadıkları yerleşim birimleri küçüldükçe kitap okuma alışkanlığı düzeyleri de azalmakta, kütüphane kullanım oranları artmaktadır. Özel ve merkez okullarda eğitim alan öğrencilerin kitap okuma alışkanlıkları, köy okullarında eğitim alan öğrencilerin kitap okuma alışkanlıklarına göre daha fazladır. Özel ve merkez okullarda eğitim alan öğrencilerin kütüphane kullanım alışkanlıkları, köy okullarında eğitim alan öğrencilerin kütüphane kullanım alışkanlıklarına göre daha azdır. Öğrencilerin kardeş sayılarına göre kitap okuma ve kütüphane kullanım alışkanlıkları arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Kitap okuma ve kütüphane kullanma alışkanlığı arasında anlamlı bir ilişki bulunmamakta ancak kitap okum alışkanlığı olan öğrenciler daha çok kütüphane kullanmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
Reading and library usage habits of 4th, 5th, 6th and 7th grade students-who were randomly selected from the 4 primary schools located in the central town in Ankara during the 2008 ? 2009 academic year-were examined in this study. Descriptive research model was used in this study. Survey techniques were used in collecting the data, and the ?frequency tables? and ?chi-square test" were used during its analysis. Analysis was performed with SPSS 15.0 program. Comparison of the data was adopted as the significance level of .05. In this study; the affects of gender difference, educational status of the parents, socio-economic status of the family, the level of the class students attend, school types and the number of the siblings were analyzed upon the reading and library usage habits of 1090 students. Findings which were obtained as a result of the research can be summarized as follows: Reading and library usage habits of students remain low. Female students are reading more and they are using libraries more than male students. If the education levels of the parents are high, their children?s habits of reading and library usage increase. If the income level of the family is high, students' reading and library usage habits also increase. If the income level of the family is low, library usage of the student increases. A significant relationship has been found between the level of the class students attend and reading habits of the students. It has been observed that if students? level of the grade is higher, students? reading habits increase; however, it has also been observed that the reading habits decline in 7th grades. Students? reading habits also declines if they are living in small settlements; however, the rate of their library usage habits increases. Reading habits of students who attend private and central schools are higher than the ones who attend village schools. Library usage habits of students who attend private and central schools are lower than the ones who attend village schools. A significant relationship could not be found between the number of siblings of the students and their reading and library usage habits. There is no significant relationship between reading and library usage habits; however, the students who have reading habits are using the libraries more often.