Morrison: The quest for self
Morrison: Benlik arayışı
  1. Tez No: 135259
  2. Yazar: BEGÜM KUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZDEN SÖZALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ABSTRACT Toni Morrison's“quest for self is illustrated through the analysis of her two protagonists: Pecola Breedlove in The Bluest Eye and Sethe in Beloved. Tracing their identity constructions against the background of black feminist theory, the unspoken Afro- American history is reflected. The Afro- American problem of racism is emphasized in the shared fate of these two characters and in their struggle to break this mechanism. Observing the common and different experiences of Pecola and Sethe, individual stories are told and the core element of Afro- American culture, ”storytelling“ is vitalized. The only way to complete the quest for self is ”rootedness“ and ”wholeness“ against the divisive mechanism of racism dating back to the years of slavery. In other words; Morrison's two female protagonists underline the importance of heritage and wholeness in reaching the ideal: freedom. oz Toni Morrison'ın ”benlik arayışı“, The Bluest Eye (En Mavi Göz) romanındaki Pecola Breedlove ve Beloved (Sevilen) romanındaki Sethe adlı kahramanlarının analizlerinde belirgin bir biçimde izlenmektedir. Siyah feminist teorinin ışığı altında, bu iki kadın karakterin kimlik yapılanmalarım izlemek, tarihin derinliklerindeki gerçekleri ortaya koyar. Pecola ve Sethe'nin ortak savaşlarında Siyah Amerika'nın en büyük probleminin ”ırkçılık“ olduğu vurgulanır. Her iki karakterin ortak ve farklı deneyimleri, bireylerin öyküleri ile duyurulur ve Siyah Amerikan kültürünün temel özelliği olan ”öykü anlatımı“ hayat bulur. Kölelik yıllarına dayanan bölücü ırkçılık mekanizmasına karşı ”benlik arayışı“'nı tamamlamanın tek yolunun ”köklülük“ ve ”bütünlük" olduğu anlaşılır. Sonuç olarak; Morrison'ın iki kadın kahramanı, özgürlük idealine ulaşmakta kalıtımın ve bütünlüğün önemini vurgularlar. m
Özet (Çeviri)