Küre dağları Sorkun yaylası florası
Flora of Sorkun plateau in Küre mountains
  1. Tez No: 166010
  2. Yazar: MELEK KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KERİM GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
KÜRE DAĞLARI SORKUN YAYLASI FLORASI (Yüksek Lisans Tezi) Melek KÖSEOĞLU GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Nisan 2005 ÖZET Bu çalışma ile 2002-2003 yılları arasında Sorkun Yaylası' nın florası tespit edilmiştir. Araştırma alanı Kastamonu ili' nin kuzey-batısında, Pınarbaşı - Cide ilçesi arasında yer almaktadır. Bölge Akdeniz İklim özelliği göstermektedir. Araştırma alanının florası 59 familyaya ait 156 cins ve 212 takson içermektedir. Türlerin fitocoğrafik bölgelere göre dağılımı; Bilinmeyen %34, Avrupa-Sibirya %38, İran-Turan, %5, Öksin %8, Doğu Akdeniz %4, Akdeniz %18 olarak bulunmuştur. En geniş yayılış gösteren familyalar sırasıyla: Compositae (%18), Rosaceae (%12), Fabaceae (%8), Lamiaceae (%8), Apiaceae (%4), Poaceae (%4) şeklinde sıralanmaktadır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 502.19.01 Kastamonu, Sorkun Yaylası, Flora, Vejetasyon 78 Yrd. Doç. Dr. Kerim GÜNEY
Özet (Çeviri)
IV FLORA OF SORKUN PLATEAU IN KÜRE MOUNTAINS (M.Sc.Thesis) Melek KÖSEO?LU GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY April 2005 ABSTRACT This study was carried out on the flora of the Sorkun Plateau and its environs between the years 2003-2004. The study area is located between Pınarbaşı and Cide counties. The climate of the study area, were estimated as Mediterranean. The flora of study area consists of 212 taxa which belong to 59 families and 156 genera. The phytogeographic regions of the species have been determinated as; Unknown %34, Euro-Siberian %38, Irano-Turanian %5, Euxine %8, East Mediterranean %4, Mediterranean %18. The widespread families are as follows: Compositae (%18), Rosaceae (%12), Fabaceae (%8), Lamiaceae (%8), Apiaceae (%4), Poaceae (%4). Science Code Key Words Page Number Thesis Advisor 502.19.01 Kastamonu, Sorkun Yaylası, Flora, Vegetation, 78 Ass. Prof. Kerim GÜNEY