İnsan kaynakları yönetiminde ayrımcılık ve hukuksal boyutu
Discrimination in human resources management and its dimension in law
  1. Tez No: 135282
  2. Yazar: NİHAT KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP SEYMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri İlişkileri ve İnsan Kaynakları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
oz Çalışma hayatında ayrımcılığın önlenmesi Batı ülkelerinde ve Türkiye'de önemli bir konu haline gelmiştir. Ayrımcılığın başlıca nedenleri önyargı ve istatistiksel genellemelerdir. Ayrımcılığı önlemenin temel olarak üç yolu vardır. Bunlar:. a) Ayrımcılığı yasalarla yasaklamak b) Kota uygulamak c) Rekabetçi piyasa koşullarına bırakmak Bu çalışmada Türkiye' de ayrımcılığa karşı getirilen yasal düzenlemeler ve bu konudaki mahkeme kararlan incelenmektedir. ABSTRACT Discrimination has been gefting important social problem relating with work life in western Coumtries and Turkey. Reasurs behind discriminations are perjudice and statistikal generalizations. Basically there are three ways to fight argeins disrimination they are: a) Prohibiting discrimination by law b) Affirmative activ c) Competetive market In Turkey disrimination is prohobited by Constititions and labor laws. In this stundy acts and court decisions against discrimination are searched in Turkey m
Özet (Çeviri)