Haberde gerçekliğin yeniden kurgulanması
  1. Tez No: 135289
  2. Yazar: AYŞE CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Özet yok.
Özet (Çeviri)
SYNOPSIS Other than affecting the values and way of life of societies, the dominant paradigms of the current era also determine the definition and contents of social concepts. In this study, we have attempted to demonstrate how the concept of“news,”a significant element of obtaining information in a global scale, is affected by the changing scientific/social paradigms. The principal function of the mass communication means, which we categorically refer to as the“media,”is the distribution of information. As the most significant information distribution channel,“the news”displays global attributes in the phases of its selection, preparation and presentation. In this study, said attributes are compared under the scope of modernism and postmodernism concepts, and the findings are presented. OZET Dönemin hakim paradigmaları toplumların yaşayış biçimlerini, değer yargılarını etkilediği gibi, toplumsal kavramların tanım ve içeriklerini de belirlemektedir. Bu çalışmamızda küresel anlamda bilgi edinmenin önemli öğelerinden biri olan“haber”kavramının değişen bilimsel/toplumsal paradigmalardan nasıl etkilendiğini ortaya koymaya çalıştık. Bugün medya olarak adlandırılan kitle iletişim araçlarının temel işlevi enformasyonu dağıtmaktır. Enformasyonun dağıtım kanallarından en önemlisi olan haber, gerek seçim, gerek hazırlanış, gerekse sunum aşamalarında küresel özellikler göstermektedir. Bu Çalışmada sözü edilen özelliklerin modernizm ve postmodernizm kavramları çerçevesinde ele alarak karşılaştırma yapılmış ve sonuçlar ortaya konmuştur.