Türkiye'de özel televizyon kanallarında haberin magazinelleşmesi
Infotainment process in news reports on private television channels in Turkey
  1. Tez No: 89999
  2. Yazar: HAKAN ERGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU TÜRKİYE'DE ÖZEL TELEVİZYON KANALLARINDA HABERİN MAGAZİNELLEŞMESİ Hakan ERGÜL Basım ve Yayımcılık Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ağustos 1999 Danışman: Prof. Dr. Haluk YÜKSEL Bu çalışma, Türkiye'de özel televizyon kanallarında yayınlanan haber bültenlerinde, bilginin eğlence içeriğiyle sunulması ve içeriğin popülerleştirilmesi sonucunda yaşanılan niteliksel bozulmanın ekonomi-politik bir çözümlemesini kapsamaktadır. Bu tezde, yukarıda sözü edilen bozulmaya, televizyon dilinin ve bir kurum olarak televizyonun ideolojik bir bağlam içerisinde kültür endüstrileri olarak kullanılmasının neden olduğu ileri sürülmektedir. Tezin sonuç bölümünde, haber içeriğinde yaşanılan bu son derece önemli dönüşümün Türk özel televizyon kanallarındaki açık/örtülü yansımaları ele alınmaktadır. Çalışmanın kuramsal ve kavramsal çerçevesinin temelini oluşturan birinci bölümde, televizyondan izlenilen haberin önemli ölçüde iletildiği aracın karakteristik özellikleri tarafından biçimlendirildiği ileri sürülmektedir. Bu bölümde, televizyon dili, televizyonda bilginin parçalanması, baskın toplumsal ve kültürel değerlerin yeniden üretimi ve dolayımlanan ideoloji konulan ile bu konuların televizyon yayıncılığında oynadıkları rol ayrıntılı biçimde değerlendirilmiştir. Doğal olarak, çalışmanın başından sonuna dek kendisine yapılan yoğun göndermelerden dolayı araştırmanın bu bölümü, tezin yapı taşlarından birini oluşturmaktadır. İkinci bölümün temel konulan arasında,“haberin farklılaştınlmış dil dizgeleri (sistemleri) kullanan bir söylem olarak kavramsal çerçevesi, haberin -tecimsel bir ürün olarak bozulumuna yol açan- rekabetçi bir ortamda üretimi, haberde gerçekliğin sunumu ve yukanda anılan kavram ve süreçlerin toplumsal işlevleri”yer almaktadır. Haber kavramının tanımlanması ve haber üretim süreci üzerinde belirleyici olan etkenlerin tartışılması açısından bu bölüm, tez içerisinde merkezi bir yer tutmaktadır. Tezin üçüncü ve son bölümünde, çalışma süresince aktanlan kuramsal tartışmalar, Türkiye'deki televizyon yayıncılığının özelleştirmesi sürecinin tarihsel gelişimiyle birlikte ele alınarak,, söz konusu yaklaşımlann somut örneklerle açımlanmasına çalışılmaktadır. Bu çalışmanın sonunda, haber içeriğinde yaşanılan bozulma ve popülerleşme eğilimleri ile bu olgunun ekonomi-politik ve ideolojik boyutlan nicel verilerle birlikte ele alınarak değerlendirilmiştir. TEC TOKSEKÖGRETİM KDBUU
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT INFOTAINMENT PROCESS IN NEWS REPORTS ON PRIVATE TELEVISION CHANNELS IN TURKEY Hakan Ergül Journalism Field Anadolu University Social Sciences Institute, August, 1999 Adviser: Prof. Dr. Haluk Yüksel This study covers the economic and political analysis of qualitative distortion of television news by means of infotainment and popularization process in Turkish private television channels. In this thesis, the distortion mentioned above is claimed as a main effect of using television language and establishment as a commercial culture industry in ideological context; and explicit or implicit reflections of this profound transformation in news reports on Turkish private television channels are examined in the tnird part of this thesis. As a fundamental of conceptual and theoretical framework, at the beginning of this thesis, it is claimed that the news, whether read in newspaper with traditional ways or seen on television, gains much of its shape from characteristics of the medium. In this section, the relationships among television language, structural fragmentation of information on television, representation of dominant social and cultural values and mediated ideology are deliberated with their interactive roles on television broadcasting. Naturally, this section of the study takes one of the essential part of the thesis because of intensive references in the other sections, all along the way. The conceptual framework of“news”which is comprising specially differentiated language systems within language as a discourse; it's production process in a competitive environment causes trivialization of news as a commercial product; representation of reality in news and social functions of concepts mentioned above are main topics of the second section. As a definition of news and discussion of diagnostic dynamics of news production, this section constitutes the central part of the thesis. In the third and final section of this thesis, main approaches are claimed during the theoretical sections of this study are illustrated with historical development of privatization process in television broadcasting in Turkey. As a result of the study, the trivialization and popularization of news reports on television which are obviously related to economic, political and ideological dynamics are carried out by means of quantitative data.