Krizin engellenmesi ve haber söylemi: Türkiye'deki İranlı muhaliflere yönelik siyasal şiddet haberleri (1985-1996)
Preventing crisis and news discourse; Political violence against Iranian oppositiors in Turkey (1985-1996)
  1. Tez No: 62643
  2. Yazar: ÖMER ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK GERAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, medyayı toplumsal gerçekliğin bir yansıması olarak gören ve yansız yazılmış haberin gerçeğe denkliğini kabul eden liberal-çoğulcu yaklaşımın aksine, basının, haberlerde akredite kaynakların durum tanımlarını yaptığını ve bununla ilintili olarak egemen söylemi yeniden ürettiğini ortaya koymaktır. Çalışmada, uygulama kısmında yaptığımız haber çözümlemesi, haberde yapısal yanlılık üzerinde duran çalışmalar çerçevesinde olduğundan, söz konusu araştırmaların yapılmasına dayanak oluşturan önceki kuramsal gelişmelerin anlatılması için literatür taraması yapılmıştır. Çalışmada haber yapılanmış bir söylem olarak ele alınmıştır. Örnek olay çözümlemesinde, İran'dan mevcut rejim dolayısıyla ayrılmak durumunda kalan, Türkiye'deki bazı İranlılar'a yönelik siyasal şiddet haberleri incelenmiştir. Araştırma, 1985-1996 yıllarını kapsamaktadır. Bunun nedeni, ulaşılan kaynaklardan ilk cinayetin 1985 yılı içerisinde işlendiğinin öğrenilmesidir. Çalışmaya Tercüman, Cumhuriyet, Günaydın, Sabah, Türkiye, Milliyet, Hürriyet ve Zaman Gazeteleri dahil edilmiştir. Söz konusu haberler, van Dijk'ın söylem çözümlemesi modeli uyarlanarak incelenmiştir. Haberlerde Türkiye'nin, Türk-İran ilişkilerindeki egemen yaklaşımının yeniden üretilip üretilmediğine bakılmıştır. Sonuçlar, haberi yapılanmış bir söylem olarak ele alan görüşleri desteklemektedir. Zira, çözümleme sonunda, haberlerde, akredite kaynakların durum tanımlarının yapıldığı ve bununla ilintili olarak egemen söylemin yeniden üretildiği ortaya çıkmıştır. Basın, haberleri, muhabirlerin haber üretimi sırasında kaynaklarla kurdukları ilişkiler sonucu, olayları bağlamlarından soyutlayıp yapılanmış bir çerçeve içinde sunarak tipleştirmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Unlike the Liberal-plural approach seeing the media as a reflection of social reality and accepting that the unbiased news equal the reality itself, the purpose of this study is to show that media reflects the definitions of acredite sources and reproduce the hegemonic discourse. In this light, we reviewed the related literature, since we mainly used the studies examine the structured bias in news coverage. In the case analysis, we examined the political violence against some Iranian oppositiors who live in Turkey. Research covers the period of 1985-1996. Reason for this is that we realized that resources date back the first assasination to 1985. Study uses the diffrent daily newspapers such as Milliyet, Hürriyet, Tercüman, Cumhuriyet, Türkiye, Saban, Günaydın and Zaman. We examined the using the van Dijk's discourse analysis model. We spesifically try to figure out whether Turkey's hegemonic discourse regarding Turkey-Iran relations is reproduced or not. Results support the ideas of those who consider the news as a structured discourse. Moreover, at the end of the analysis, we found that at the news production, acredite resources' definitions have been used and and as result of this, Turkey's hegemonic discourse is reproduced. During the process of news production, as a result of reporters' relations with resources, they cover the events in a way that abstracting them from original context and putting them into the structured framework.