Sosyo-ekonomik ve mekansal yapı ilişkileri bağlamında kent merkezinin evrimi, kentsel mekanda yeniden örgütlenmesine ve yapısallaştırılmasına ilişkin bir yöntem araştırması
The Evaluation of the city center regarding socio-economic and physical relations, development of a method for the reorganization and reconstruction of urban space
- Tez No: 13528
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İBRAHİM BOYNUKALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 340
Özet
VIII SOSYO-EKONOMİK VE MEKANSAL YAPI İLİŞKİLERİ BA?LAMINDA KENT MERKEZİNİN EVRİMİ, KENTSEL MEKANDA YENİDEN ÖRGÜTLENMESİNE VE YAPISALLAŞTIRILMASINA İLİŞKİN BİR YÖNTEM ARAŞTIRMASI (Yüksek Lisans Tezi) Zerrin BEYDEMİR (U?UR) GAZİ ÜNİVERSİTESİ PEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1990 ÜZ Kentleşme devinimleri ile doğal nüfus artış hızının patlama dü zeyinde olmasına koşut olarak kentsel mekanda gözlenen nüfus yığıl ması; üretim, değişim ve tüketim etkinlikleri arasında ilişkilerin yeniden düzenlenmesini, anlayış ve davranışların sanayi kapitalizmi nin istemlerine uydurulmasını gerektirmiştir. Bu değişim büyük kent lerin, ekonomik yapıyı yönlendiren ve denetleyen etkinliklerin yer leşme mekanı olarak uzmanlaşmasına, büyümesine, yoğunluk kazanması na, heterojenlik ve bütünleşme düzeylerinin artmasına yol açmıştır. Bu süreç içinde, yönetim, denetim ve eşgüdüm etkinliklerinin yanı sıra, artan nüfusun gereksinmelerini karşılayacak olan üst düzeyde ki donatımların da merkez alanında yoğunlaşma eğilimleri; tarih bo yunca çeşitli dönemlerin istemleri doğrultusunda biçimlenen, ancak; coğrafi konumunu, işlevsel ve yapısal bütünlüğünü koruyabilmiş olan alanın bileşenleri arasındaki dengenin bozulmasına; dokusunun ise bu hızlı gelişim ve değişimlere uyum sağlayamamasına neden olmuştur. Bu alanlardaki planlamalarda yararlanmak üzere tez kapsamı içinde, an lam ve değeri kavramsal tanımlarla açıklanan kent merkezinin evrimi konusu araştırılmış, ayrıca kent içindeki etkin ve ağırlıklı rolünü yitirmesine, yörede önemli bir sorun alanı oluşumuna neden olan et menlerin ve mekana yansıyan temel vargılarının sistematik bir yakla şımla irdelenmesi, alanın yeniden yapısallaştırılmasına ve örgütlen mesine ilişkin bir yöntem geliştirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
IX THE EVALUATION OF THE CITY CENTER REGARDING SOCIO-ECONOMIC AND PHYSICAL RELATIONS, DEVELOPMENT OF A METHOD FOR THE REORGANIZATION AND RECONSTRUCTION OF URBAN SPACE (M.Sc. Thesis) Zerrin BEYDEMİR (U?UR) GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1990 ABSTRACT Parallel to the urban movements and the population boom the habitation density increased in certain urban spaces which resulted in the reorganization of the relations between production, exchange, consumption activities and readaptation of the visions and behaviors according to the requirements of industrical capitalism. This change lead the bigger cities acting as settlement areas for activities directing and rulling the economic structure, thus being specialized, intensified, expanded, heterogenized and integrated. Within this procedure, besides the increase in the administration, control and coordination activities the tendency of high-level stuctures concen trating in the central areas, resulted in the destruction of the balance between the element of the centrum which was shaped by different requirements of various historical periods, however preser ving its geographical location, functional, structural integrity; and thus the historical fabric could not adopt to rapid changes and developments. The content of this thesis includes (to be used for future planning studies in this field), the evaluation of the city center whose meaning and values are explained with conceptual defini tions; to investigate with a systematic approach the factors that cause the center to loose it's active and dominating role in the city and the reasons which transform the center into a problematic district and its major physical reflections and to set a method to reconstruct and reorganize the city center.