Emniyet teşkilatında suç yeri yönetimi ve yöneticiliği
Crime scene management and managership in the police organisation
- Tez No: 135291
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHREDDİN ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
öz Bu tez çalışmasında; Emniyet Teşkilatı görev alanı içerisindeki önemli alanlardan birisi olan“Suç Yeri İnceleme”konusu incelenmiştir. Çok geniş olan ve teknik yönleri de bulunan bu konunun özellikle yönetim ve yöneticiliği üzerinde durulmuştur. Suç yeri yönetimi ve yöneticiliği açısından önem taşıyan konular ayrıntılı incelenmeye ve konunun önemi vurgulanmaya çalışılmıştır. Bu çalışmanın meydana getirilmesinde; yabancı ülkelerin özellikle ABD güvenlik güçlerince hazırlanan veya kullanılan literatürden faydalanılmış ve alıntılar yapılmıştır. İnternet ortamında ilgili sayfalar taranmış ve faydalanılmıştır. Ülkemizde bu konuda çıkan eserler az sayıda ve yetersiz olmakla birlikte faydalanılmıştır. Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde hazırlanan hizmet içi eğitim amaçlı kaynaklar taranmıştır. İçlerinden konuya ilişkin bölümlerden yararlanılarak bazı alıntılar yapılmıştır. Bunlara ilave olarak 14 yıldır bünyesinde görev yaptığım polis teşkilatı içerisinde kazandığım tecrübeler de yeri geldiğinde kullanılmıştır. Bu sayede eskiden beri bilinen yöntem, metot ve bilgilerin yanında yeni ve orijinal tespitler ile bakış açıları sunulmuştur. Kendimce önemli gördüğüm ve sorunun çözümüne katkıları olacağını düşündüğüm bazı çözüm önerileri de getirilmiştir. ABSTRACT This thesis refers to the subject of“Crime Scene Investigation”which is one of the important missions of the Turkish Police Organization. The management and the managership of crime scene, which have technical aspects, are mostly discussed.The subjects important for crime scene management and managership are studied detailedly.We tried to stress the importance of the subject. While this subject have been studied, we have utilized the foreign sources, especially the sources written and being used by American Police and have made some quotations from them.Some researches have been made from the Internet and the sources written in our country despite that they are very rare and inadequate.And also the sources prepared for in-service training have been researched and the chapters related to our subject have been taken as quotatinos.ln addition to that, all these experiences obtained by me while I have been working for 14 years in Turkish National Police Service were used when necessary in this thesis.Thanks to all above, some new and original information and methods with aspects have been presented instead of the old ones.Finally solutions, which are important and will be help to deal with some problems in our organization were developed.
Özet (Çeviri)