Sağlık kurumlarında iletişim sorunları
Communication problems in health care institutes
  1. Tez No: 135292
  2. Yazar: TOLUNAY KOLANKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METE ÇAMDERELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tanıtım ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
oz İletişim insanların diğer canlılar arasındaki ayrıcalığıdır; sağlık ise temel zen ginliğidir. Bu tezin konusu“sağlık kurumlarında iletişim sorunları ”dır. Tez çalışma sına başlarken öncelikle Dr. Lütfi Kırdar Araştırma ve Eğitim Hastanesinde doktorla hastalar arasındaki iletişim sorunlarına bakmak üzere bir alan çalışması yapılmıştır. Ancak araştırmadan elde edilen bulgular kişilerarasında olan iletişim sorunlarının aslında yönetimden kaynaklandığı ve onun yansımaları olduğu kanaatine varılmıştır. Dolayısıyla bundan sonraki adımda stratejist yönetim, yöneticiler ve rolleri üzerinde durulmuş, geliştirilmiş modeller tanıtılmıştır. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır: i) Türk Sağlık Sistemi ve yönetici modelleri, ii) Yönetimin planlanması ve stratejisi, iii) Organizasyon tasarımında yöneticinin rolü, iv) İletişim ile yönetmek, v) Bir hastane ortamında araştırma. İlk dört bölüm yöneticinin rolünü ve görevini başarması için gereken iletişim kurallarını açıklamakta ve özetlemektedir. Son kısımsa, Dr. Lütfî Kırdar Kartal Araştırma ve Eğitim Hastanesinde yapılan saha çalışmasıdır. Birinci bölümde; Türk Sağlık Sistemi tanıtılmış, sağlık sistemindeki yöneticiler ve rolleri üzerinde durulmuş, yönetici rolleri üzerine geliştirilmiş iki model sunul muştur. İkinci bölümde; Yönetimde Etkin Stratejiler ve stratejist yöneticilerin uygula maları gereken kanallar detaylı olarak anlatılmıştır. Üçüncü bölümde; organizasyon tasarımcısı olarak yöneticiler, sağlık kuruluşla rında organizasyonel yapılar, bireyler, kişisel ilişkiler, formal ve informal gruplar tartışılmıştır. Dördüncü bölüm; İletişime ayrılmış, iletişim konusunda detaylı bilgilerin yanı sıra iletişimdeki engeller, organizasyon içi iletişim akışı incelenmiştir. Beşinci bölüm; Dr. Lütfi Kırdar Araştırma ve Eğitim Hastanesinde yapılan alan araştırmasından elde edilen bulgular verilmiş, yorumlanarak sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Communication is the privilege of human beings among other living creatures, and health is his main wealth. The subject of this thesis is“communication problems in health care institutes.”The study for this thesis has begun with a field work per formed in Dr. Lütfi Kırdar Kartal Education and Research Hospital, investigating communication problems between patients and physicians. However, the results of this research has led the author to conclude that the origin of the communication problems among the two parties was the administration. Therefore, from then on, strategic management, managers and advanced models of management are analyzed and discussed. The study is structured upon five parts: i) Turkish Health System and managerial models, ii) Planning and strategy of management, iii) Managerial role in organization formation, iv) Management by communication, v) Research in a hospital setting. The first section is an introduction to the Turkish health system, managers in health care; two role-models are introduced for health care managers. The second section details effective strategies in management and the rales to be applied by strategic managers. The third section discusses managers' role as system planners, organizational structure in health care, personal relations, formal and informal groups. The fourth section is devoted to communication; detailed information about communication, as well as, obstacles against communication and the flow of intro- organizational communication, take place within this part. The final section consists of field work performed in Dr. Lütfi Kırdar Kartal Education and Research Hospital. The results are displayed and analyzed, leading to several conclusion. II