Sağlık kurumlarında yönetici ve diğer sağlık personeli arasındaki iletişim sorunları (Tire Devlet Hastanesinde bir uygulama)
Communication problems between administrator and other health care personnel in healtcare institutions a practice in Ti̇re Public Hospital
- Tez No: 380226
- Danışmanlar: DR. ZEKİ ATIL BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İletişim Bilimleri, İşletme, Health Care Management, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Yöneticiler ve sağlık personelinin sağlıklı iletişim kurması, karşılıklı birbirlerini anlayabilmeleri, sağlık hizmetinin kaliteli bir şekilde sürdürülmesi açısından önemlidir. Bu çalışmanın genel amacı, sağlık kurumlarında görev yapan yönetici ve diğer sağlık personeli arasındaki iletişim sorunlarının çeşitli demografik özelliklere göre farklılık gösterip göstermediğinin tespit edilmesidir. Bu çalışmada ele alınan örgütsel iletişim, sağlık kurum ve kuruluşlarının yönetiminde, personel arasında, kurumsal kültür içinde gelişen iletişimi kapsamaktadır. Bu amaç doğrultusunda bir alan araştırması planlanmış ve uygulanmıştır. Veri toplama araçları ile elde edilen verilerin analizi SPSS 15 paket programı kullanılarak gerçekleştirilmiş, frekans ve yüzde tanımlayıcı, aritmetik ortalama ve standart sapma istatistiklerinden, ayrıca Kruskal-Wallis H ve Mann-Whitney U karşılaştırmalı analiz tekniklerinden faydalanılmıştır. Araştırma sonucunda 8 varsayımdan 4'ü doğrulanmış, 4'ü ise doğrulanmamıştır. Bu doğrultuda; sağlık kurumlarında görev yapan yönetici ve diğer personelin iletişim sorunları algısı cinsiyet, tecrübe, eğitim durumu ve iletişim konulu eğitim alıp-almama durumuna göre farklılık göstermemektedir. Yönetici ve diğer sağlık çalışanları arasındaki iletişim sorunlarına yönelik algılar; yaşa, mesleğe, statüye ve kurumda çalışma süresine göre farklılık göstermektedir. Yapılan veri analizlerine göre anket katılımcılarının yaş ortalamaları arttıkça iletişim sorunlarına yönelik algıları azalmaktadır. Kurum çalışanlarının statüsüne göre (yönetici-diğer çalışanlar) iletişim sorunları algısı farklılık göstermektedir. Yöneticilerin ölçek puanları diğer çalışanlara göre daha yüksektir. Yani yöneticiler, diğer çalışanların sorun olarak değerlendirdiklerini aynı şekilde görmemektedir. Farklı meslek gruplarının algısı yapılan iş, çalışma arkadaşları ve yöneticilerin farklılığı gibi nedenlerinde etkisiyle değişiklik göstermektedir. Aynı kurumda çalışma süresi arttıkça iletişim sorunlarına yönelik algı azalmaktadır. Bu durum yaş değişkeniyle de ilişkilidir. Anahtar Kelimeler :Sağlık Kurumları, Yönetim, ĠletiĢim, ĠletiĢim Sorunları
Özet (Çeviri)
The administrators and of health care personnel can understand each other mutually to establish healthy communication in a manner to maintain the high quality of health services is important. The overall aim of this study is to determine whether the communication problems between administrator and health care personnel vary in accordance with various demographic charecteristics. In this study discussed the management of organizational communication, health institutions and organizations include developing communication among staff in the corporate culture. For this purpose, a field mission has been planned and applied. Analyses of information obtained by the data acquisition tools carried out using SPSS 15 software package and percentage and frequency descriptors, arithmetic mean, standard deviation have been utilized along with Kruskal-Wallis H and Mann-Whitney comparative analysis techniques. As a result of research 4 hypothesis out of 8 have been verified while other 4 have not. In this respect, communication problems between administrator and other health care personnel does not vary in accordance with gender, experience, level of education and receiving a training on communication. Communication problems between administrator and other health care personnel varies according to age, profession, position and employment period in the institution. Based on the analysis performed, scale score decreases as the average age of survey participants increases. Communication issue (between administrator-other personnel) varies by the position of the institution employees. Administrators have higher scale score than other employees. Which means, some cases considered as problems by other personnel aren't seen as problem by administrators. Different occupational groups causes variation due to differences of the work performed, colleagues, and having different administrators. Also, as the employment period increases, the perception of communication problems decreases. This case is also related with the age variety. Key Words : Healthcare institutions, administration, communication, communication issues