Morfodinamik süreçlere dayanarak 1/50 000 ölçekli İstanbul ili ve yakın çevresinin jeomorfoloji haritası (Küçükçekmece paftası) ve açıklaması
1/50 000 scaled geomorphology map of İstanbul and surroundings (Küçükçekmece area) and its explanation based on morphodynamic procesess
- Tez No: 140442
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ERTEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fiziki Coğrafya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
oz Araştırma sahası Marmara Bölgesrnin kuzeybatı kesiminde Çatalca-Kocaeli Bölümündeki Çatalca Yanmadasfmn orta kesiminde yer alır. İstanbul F21 a3. b4. el, c4, d2, d3 ve Bursa G21 a2, bl paftaları çalışma alanını oluşturur. Saha kuzeyden Karadeniz, güneyden Marmara Denizi ile sınırlıdır. Saha, jeolojik açıdan değişik kayaç birimlerini içerdiği halde jeomorfolojik olarak sade bir topografya sergiler. Başlıca jeomorfolojik ünite Çatalca-Kocaeli Peneplenidir. Sahada başlıca morfodinamik güç olan akarsuların bü)âik kısmının drenaj yönü güneye doğrudur. Yani su bölümü Karadeniz kıyısına yakındır. Çalışma sahasının en yüksek noktası Fener Tepe olup 241 metredir. Bu çalışmada sahanın sahip olduğu fiziki özellikler değerlendirilerek 1/50 000 ölçekli bir jeomorfoloji haritası hazırlanmıştır. Çalışma sonunda Çatalca Penepleni ?nin Pliosen'de düzleştirilrnesini takiben meydana gelen gençleşme süreci ve polisiklik topografya şekilleri ele alınmıştır. ABSTRACT The study area is located at the northwestern part of Marmara Region. The area is in the Çatalca Peninsula which constitute the western part of Çatalca-Kocaeli subregion. The naturel borders of topographic maps, Istanbul F21 a3, b4, cl, c4, d2, d3, Bursa G21 a2, bl were considered as the limit of the study area. The area is limited by The Black Sea to the north and the Sea of Marmara to the south. The area has a complex geologic formations where as the smooth surface of Kocaeli Peninsula geomorphologically. The main geomorpliic unit is the Çatalca Peneplain. The drainage construction of the rivers is the main morphodynamic factor, toward the south. This mains that the watershed line is closer to the north. The highest peak in the area is Fener Tepe (241). In this study, the physcal properties of the area has been taken into accountand the geomorphology map with a scale of 1/50 000 was produced. As result, the reguvenation process, which show polcyclic topographic features, after Pliocene peneplanation was explained. Düzeltme iii
Özet (Çeviri)