Osmanlı mimarlık teşkilatının XIX. yüzyıldaki değişim süreci ve eserleri ile mimar Seyyid Abdülhalim Efendi
The process of change and in Ottoman architecture organization in the XIX th century and architect Seyyid Abdülhalim Efendi wiht his work
  1. Tez No: 135295
  2. Yazar: SELMAN CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. GÜL İREPOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
“Osmanlı Mimarlık Teşkilatı'nın XIX. Yüzyıldaki Değişim Süreci ve Eserleri İle Mimar Seyyid Abdülhalim Efendi”konulu doktora tezi, Osmanlı mimarlık tarihinin son dönemini arşiv belgelerinin yardımı ile aydınlatmaya çalışmaktadır. Sultan III. Selim, II. Mahmud ve Abdülmecid dönemlerinde yapılan reform hareketlerinin mimarlık alanındaki etkileri irdelenmekte ve bu döneme çalışmaları ile damgasını vurmuş son Sermimaran-ı Hassa Seyyid Abdülhalim Efendi'nin önemi üzerinde durulmaktadır. Dört bölümden oluşan tezin birinci bölümünde Osmanlı mimarlık teşkilatının kuruluş ve gelişimi ile XIX. yüzyıl başındaki durumu, ikinci bölümde XIX. yüzyılda mimarlık teşkilatının yeniden yapılandırılması ve oluşturulan kurumlar, üçüncü bölümde XIX. yüzyıl Osmanlı başmimarlarının görev süreleri ve çalışmaları, dördüncü bölümde Mimar Seyyid Abdülhalim Efendi'nin hayatı ve eserleri incelen miştir. Tezin ekler bölümünde, üzerinde çalışılan mimaraların inşaat defterlerinde kullandıkları imza ve mühürleri ayrı ayrı tanıtılmıştır. Seyyid Abdülhalim Efendi'nin tesbit edilen eserlerinin resim ve planları ile kullanılan belgelerin bir kısmı da bu bölüme konulmuştur. Yapılan tezin ana kaynağını Başbakanlık Osmanlı Arşivi ve Topkapı Sarayı Arşivi belgeleri oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
The doctcrate thesis study titled“The Process of Change and in Ottoman Architecture Organization in the 19th Century and Architect Seyyid Abdülhalim Efendi With His Work”tries to throw light upon the last era or the Ottoman architecture with the help of the archive documentation. The affects of the reform movements, which occurred during the reign of Sultan III. Selim, II. Mahmud and Abdiilmecid are analyzed and the importance of the last Sermimaran-i Hassa Seyyid Abdülhalim Efendi, who became one of the most important men of this era by his works, is touched upon. The first section of the thesis study, which consists of four sections, examines the foundation and development of Ottoman architecture organization and its condition in the begining of the 19th century, the second section examines the re-structuring of the architecture organization and the institutions formed, the third sections is on the duty periods and works of Ottoman chief architectures on the 19th century and the fourth section covers the life and works of Architect Seyyid Abdülhalim Efendi. In the appendices section of the thesis study, the signatures and stamps, which are used by the examined architects in the construction books, are introduced one by one. The drawings and plans of Seyyid Abdülhalim Efendi's found works and a part of the documents used are also included in this section. The documentation in the Ottoman Archive and Topkapi Palace Archive has constituted the main source for this thesis study