Organicism: An explanation and exposition of the eighteenth and nineteenth-century English novel
Organisizm: On sekizinci ve on dokuzuncu yüzyıl İngiliz romanının izahı ve açıklanması
  1. Tez No: 135296
  2. Yazar: YILDIZ TUNCER KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 595
Özet
ABSTRACT (Turkish) Bu tezde on sekizinci ve on dokuzuncu yüzyıl İngiliz romanında biçimlendirici bir ilke olarak önemli bir rol oynayan“Organicism”kavramı incelenmektedir. Organicism kavramı Batı felsefesinde Ortaçağ'dan beri organik bir sistemin varlığına dayanak olarak kullanılmıştır. Bu kavramın romana uygulanışını ele alan tez, buyrultusal bir biçimde tanımlanmış düzenleyici bir doktrin olarak Organicism'in, kapitalist toplumsal dogmayı doğrulamak amacıyla nasıl kullanıldığını göstermeyi amaçlamaktadır: Kutsal (Hıristiyan Tanrı) ve fiziksel doğada bulunan evrensel ve tartışılmaz“hakikaf'in bir parçası olarak ele alınan Organicism, temelde siyasal ve ekonomik amaçlarla kullanılan bir tuzak, bir düzeni koruma aracıdır. Orta sınıfın çıkarlarını meşru blip ”doğallaştırarak" gelişen sanayi toplumunu alt sınıfların ayaklanmasından korumak amacıyla ortaya atılmakla birlikte, toplumsal düzeni birleştirici ve bütünleştirici bir güce dönüştüren bu kavram, liberal bireyciliği zayıflatmaktadır. Giriş bölümünde Organicism kavramı kısaca tanımlanmakta ve tezin amacımn bu kavramın on sekizinci ve on dokuzuncu yüzyıllardaki yükselişi ve daha sonra gerileyişini romanlar aracılığıyla incelemek olduğu belirtilmektedir. Bu çerçevede Olumlu ve Olumsuz Organicism kavramları tanımlanarak örneklendirilmekte ve Organicism'in orta sınıf okur kitlesinin özel toplumsal gereksinimlerine yamt verdiği için romanın zorunlu bir parçası olduğu ve daha sonra zaman içinde İngiliz romanının bu kavramdan uzaklaşarak ve onu yadsıyarak nasıl geliştiği gösterilmektedir. Birinci Bölüm'de on sekizinci yüzyılın tarihsel ardalanı, özellikle merkantilist dogmanın temelini oluşturan kutsal düzen ve püriten ahlakı sorunu çerçevesinde incelenmekte ve bu koşullarda Organicism'in yükselişi ele alınmaktadır. İÜİkinci Bölüm'de Daniel Defoe'nun Robinson Crusoe romanı Olumsuz Organicisrri'm en belirgin örneği olarak incelenmektedir. Üçüncü Bölüm'de Olumsuz Organicism kavramı, on sekizinci yüzyıl romanının gelişimi içinde daha geniş boyutlarıyla tanımlanmakta ve Jonathan Swift'in Gulliver's Travels, Samuel Richardson'ın Pamela ve Clarissa ve Henry Fielding'in Joseph Andrews romanlanyla örneklendirilmektedir. Dördüncü Bölüm'de Olumsuz Organicism' den Olumlu Organicism 'e geçiş süreci, bu kavramın toplumsal bir gereksinmeye yanıt verdiği gerçeğini vurgulamak amacıyla Romantik şairlerden de söz edilerek ele alınmaktadır. Beşinci Bölüm'de on dokuzuncu yüzyılın tarihsel ardalanı, özellikle romanda gittikçe daha belirgin bir biçimde görülen yıkıcı ve organicism'e karşı tavırları besleyen ve yönlendiren ekonomik ve felsefi yazılar temelinde tartışılmakta ve Olumlu Organicism kavramının ortaya çıkışı üzerinde durulmaktadır. Altıncı Bölüm'de Charles Dickens'in Hard Times romam, Olumlu Organicism'in en önemli örneği olarak incelenmektedir. Yedinci Bölüm'de Olumlu Organicism terimi, on dokuzuncu yüzyıl romanının gelişimi içinde daha geniş boyutlarıyla tanımlanmakta ve William Makepeace Thackeray'in Vanity Fair; Charlotte Brontö'nin Jane Eyre: ve George Eliot'in Silas Marner romanlanyla örneklendirilmektedir. Sonuç bölümünde, Organicism kavramı çağdaş bir bakış açısıyla değerlendirilmektedir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT (English) This thesis is a study of 'Organicism' as a formative principle in the Eighteenth and Nineteenth-Century English novel. This concept appears in western philosophy from the medieval period onwards, its most basic motive being the assertion of organic systemisation. In its application to the novel the study aims to define Organicism as an arbitrarily prescribed and regulatory doctrine verifying capitalist social dogma as if it were part of the universal and unquestionable 'truth' inherent to the metaphysical concept of divinity (the Christian Qod) and physical Mature; the reason for the application of Organicism being, essentially a political and economic snare, an act of protectionism, to secure the status quo: to legitimise and 'naturalise' middle-class interests and provide a means of safe guarding developing industry from lower-class uprising. Implemented to detrimental effect since social order becomes a cohesive force that undermines liberal individualism. In the Introduction a brief epistemological definition of Organicism is followed by the aim of the study, that being to follow the rise and decline of Organicism over the said centuries, to define and exemplify the adage of negative and Positive, and show how the application of Organicism is necessitated by a specific social need/demand by the middle-class readership, and how through its disinterested misapplication and eventual rejection, the English novel comes to develop. In Chapter I, a historic background is given to the Eighteenth Century, specifically to the question of divine rule and puritan ethic, which are a formative principle in mercantilist dogma and mark the onset of Organicism.In Chapter II, Daniel Defoe's Robinson Crusoe is examined as principle example of negative Organicism. In Chapter III, negative Organicism is defined and exemplified in its more extensive dimensions within the development of the novel in the Eighteenth Century: principally in Jonathan Swift's Qulliver's Travels: Samuel Richardson's Pamela and Clarissa: and Henry Fielding's Joseph Andrews. In Chapter IV, the turning of the tide from Negative to Positive Organicism is explained; the shift being emphasised to reiterate the idea that Organicism was generated by a social need. In Chapter V, a historic background is given to the nineteenth Century, specifically to the economic and philosophical commentaries that excite and give direction to the growingly subversive and anti-Organicist drive within the novel, thereby marking the onset of Positive Organicism. In Chapter VI, Charles Dickens's Hard Times is examined as principle example of Positive Organicism. In Chapter VI, Positive Organicism is defined and exemplified in its more extensive dimensions within the development of the novel in the nineteenth Century: principally in William Makepeace Thackeray's Vanity Fair: Charlotte Bronte's Jane Eyre: and George Eliot's Silas Marner. Finally, the conclusion provides a contemporary perspective on which to end the study. vi