Osmanlı Devleti ordu sisteminde redif teşkilatı ve II. Abdülhamid dönemi redif binaları
Redif organization in the Ottoman State and redif army buildings at II.Abdulhamid term
- Tez No: 346426
- Danışmanlar: PROF. DR. KERİM ÇINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 285
Özet
Osmanlı Devleti?nde modernleşme hareketlerinin öncelikle askerlik alanında başlatıldığı bilinmektedir. Ancak, yapılan ıslahatların ayrıntıları yeterince irdelenmemiştir. Özellikle, Yeniçeri Ocağı?nın kaldırılmasından sonraki düzenlemeler genel olarak ele alınmıştır. Redif Askeri Teşkilatı, Osmanlı Devleti için sıkıntıların çok olduğu bir dönem olan XIX. yüzyılda teşkil edilmiştir. Teşkilatın gerekçelerini, oluşum sürecini ve işleyişini yorumlayabilmek için, dönemin siyasi gelişmelerini ve modernleşme çabalarını kavramak çok önemlidir. Toplum hayatının her alanında etkili olan modernleşme hareketi, gerek devlet tarafından gerekse de batının etkisiyle mimarlık ve dolayısı ile imar alanında da yer bulmuştur. Mimarlık geçmişi köklü olan Osmanlı Devleti, mimari faaliyetlerini, bu alanda görevli mimarlık kurumu ile yürütmüştür. Modernleşmenin mimarlık kurumundaki etkisi, mimarlık eğitimine farklı yaklaşımı, yeni kurumsal düzenlemeleri dolayısı ile Osmanlı kentlerinin fiziksel değişimini de beraberinde getirmiştir. II. Abdülhamid dönemi, inşa ve imar çalışmaları yönünden yüzyılın en yoğun dönemidir. Ekonomik sorunlara rağmen, padişah ve idareciler, halkın desteğini alarak bu faaliyetleri vilayet, sancak, kaza, nahiye gibi en büyük yerleşiminden en küçük yerleşimine kadar hemen her bölgede gerçekleştirmişlerdir. Bu faaliyetler içinde askeri yapılaşma alanında en büyük hareket, dönemin Redif birlikleri için başlatılan inşaat seferberliğidir. Bu seferberliğin Osmanlı Devleti boyunca eşi görülmemiş bir inşa hareketi olduğunu iddia etmek yanlış olmaz. Günümüzde, Redif birliği yapısı olarak inşa edilen ancak geçmişi bilinmeyen onlarca yapı yaşamlarını sürdürmekte; bir o kadarı da yaşam mücadelesi vermektedirler. Bir kısım yapılar ise, plansız ve çarpık kentleşme, doğal afetler gibi nedenlerden dolayı günümüze ulaşamamışlardır. Tez kapsamında; Başbakanlık Osmanlı Arşivi, Vilayet Salnameleri, dönemin gazete ve dergileri, yayınları, eski görseller gibi kaynaklardan ulaşılan özgün belgeler incelenmiş ve Redif birlikleri için depo, daire, cephanelik ve koğuş binaları olmak üzere dört tipte yapılaşmaya gidildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is well known that modernization activities in the Ottoman State started first in the field of military. However, the details of the performed reforms have not been sufficiently elaborated. Especially, the arrangements after the abolishment of the Guild of Janissaries have been discussed superficially. The Aged Soldiers Military Organization was established in the 19th century being an era when the troubles of the Ottoman State were on the rise. In order to be able to interpret the justifications, formation process and functioning of the organization, it is important to comprehend the political development of the age and the modernization struggles. Modernization activity, influencing every facet of the societal life, has found its place in architecture, and thus public works, both with the impact of the state and the west. With its well-rooted architecture background, the Ottoman State has executed its architectural activities by the hand of the commissioned architectural institution. The impact of modernization of the architecture institution has brought about a different approach to architecture education, new institutional arrangements and as a result, physical changes in the outlook of the Ottoman cities. II. Abdülhamid was the most intense era of the century in terms of construction and public works. Despite economic problems, the sultan and the administrators have conducted these activities, by also obtaining the support of the community, in almost every region from bigger settlements such as provinces, sanjaks, districts and townships, to the smallest settlements. The biggest movement in the field of military structuring among these activities is the civil works mobilization commenced for the Aged Soldiers units of the era. It would not be a mistake to claim that this mobilization was a unique civil works movement that did not have an equivalent all through the life of the Ottoman State. Today, there tens of structures that were constructed as Aged soldier unit structure whose past is unknown, and there are many more that are currently struggling for survival. On the other hand, there are also some structures that could not reach our day due to unplanned and irregular urbanization and natural disasters. In the scope of this dissertation, it identified there were four types army buildings; depot, regional draft office, arsenal and dormitory constructed for Redif units based on original documentation obtained from sources such as the Ottoman Archive of the Prime Ministry, Provincial Annuals, newspaper and journals of the era, publications and ancient visuals.