Avrupa Birliği'nde ve Türkiye'de turizm yatırım teşviki uygulamaları ve ekonomik sonuçları
Tourism investment incentives and the economical conclusion in European national and Turkey
  1. Tez No: 135300
  2. Yazar: AHMET EMİR EMİROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ŞANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
oz Bütün ülkelerin özellikle de gelişmekte olan ülkelerin temel amacı, mal ve hizmet üretimini arttırarak refah seviyesini yükseltmektir. Bu nedenle, üretim ve ihracatın arzulanan noktaya gelmesi için girişilen kalkınma çabalan bu ülkeleri başta sanayi yatırımı, ihracat ve turizm olmak üzere birçok alanda teşvik politikaları uygulamaya yöneltmiştir. Türkiye'de görev yapan hükümetler yıllardan beri sınai, tarımsal, turistik ve kültürel niteliklerdeki yatırımları teşvik etmek amacıyla kanun, kararname ve tebliğler ile çok çeşitli düzenlemeler yapmakta ve bunlar büyük hacim tutmaktadır. Bu teşvikleri vergisel teşvikler ve vergi dışı teşvikler (krediyle ilgi'i olanlar) şeklinde iki ana grupta toplamak mümkün dür.Türkiye de ilk ciddi devlet teşviki uygulaması, Osmanlı İmparatoriuğu'nun son döneminde çıkarılan 14.12.1913 tarihli Teşvik-i Sanayi Kanunu Muvakkiti Yasası ile başlamıştır. Bu yasayla, l.OOO.-TL'yi geçen ve en az 5 beygir motor gücü kullanan sanayi kuruluşlarına makine donanım ile ham ve yardımcı madde alımında gümrük vergisi muafiyeti sağlanmıştır. 2003 yılında 90 yılını tamamlayacak olan ülkemiz teşvik sistemine başlangıç teşkil eden bu ilk yasayı, günün ekonomik koşullarına göre çok sayıda mevzuat değişikliği ve yeni düzenlemeler izlemiştir. Turizm ise, döviz ve istihdam özelliği ile ekonomik, insanların dinlenme ihtiyacını karşılayan ve farklı kültürleri bir araya getiren özelliği ile sosyo-kültürel, ortaya çıkardığı kaynak kullanımı talepleriyle çevreyi etkileyen, diğer sektörlere ise lokomotif etkisi oluşturan çok yönlü bir faaliyettir. 2000 yılında, dünya da turist sayısı 697.000.000., turizm gelirleri 477 milyar dolar olmuştur. Türkiye'ye ise 2000 yılında 10.4 milyon turist gelmiş, 7,6 milyar dolarlık bir gelir elde edilmiş ve 568.000 yatak kapasitesine ulaşılmıştır. Bu kadar büyük bir pazardan Türkiye'nin payını arttırmak için hükümetler, gerek teşvikler ile gerekse yatırımlarda devlet yardımları ve fon tahsisleri ile yıllarca sektör için çalışmış ve halen çalışmaktadır. Bu çalışma ile özellikle Türkiye'de son zamanlarda değişikliğe uğrayan yatırım teşvik kararnamesi kapsamında 11!turizm yatırım teşviklerinin sektöre ve ekonomiye olan etkileri, bunun yanında Avrupa Birliği ve rekabet gücü yüksek komşu ülkelerde uygulanan örnekleri inceleme konusu yapılmıştır. ABSTRACT The main goal of all countries, particularly of developing countries, is to increase the production of goods and services, thereby raising the level of welfare. Thus, develepment efforts set about to bring the production and exports to the desired level have led these countries to implement incentive policy and programs in many sectors, foremost in industrial investments, exports and tourism. Turkish governments are for years making various arrengements in the form of laws, decrees and communiques order to encourage industrial, agricultural, tourism and cultural investments, and these incentives take up a considerable volume. It is possible to analyze these in two main grops, tax-based incentives and off-tax incentives (loan-based incentives). The first government incentive practice in Turkey has begun with the Interim Law of Encouragement of Industry dated 14.12.1913 enacted in the late period of the Ottoman Empire. This law allowed duty tax exemption in purchasing machinery, equipment and raw materials with a value exeeding 1.000.-TL for industrial enterprises using energy of at least 5 hp. This first law that constitutes the beginning of our country's incentive system that will complete its 90th year in 2003 was followed by many amendments in regulations and numerous new arrengments made in accordence with the economical conditions of the day. IV
Özet (Çeviri)
turizm yatırım teşviklerinin sektöre ve ekonomiye olan etkileri, bunun yanında Avrupa Birliği ve rekabet gücü yüksek komşu ülkelerde uygulanan örnekleri inceleme konusu yapılmıştır. ABSTRACT The main goal of all countries, particularly of developing countries, is to increase the production of goods and services, thereby raising the level of welfare. Thus, develepment efforts set about to bring the production and exports to the desired level have led these countries to implement incentive policy and programs in many sectors, foremost in industrial investments, exports and tourism. Turkish governments are for years making various arrengements in the form of laws, decrees and communiques order to encourage industrial, agricultural, tourism and cultural investments, and these incentives take up a considerable volume. It is possible to analyze these in two main grops, tax-based incentives and off-tax incentives (loan-based incentives). The first government incentive practice in Turkey has begun with the Interim Law of Encouragement of Industry dated 14.12.1913 enacted in the late period of the Ottoman Empire. This law allowed duty tax exemption in purchasing machinery, equipment and raw materials with a value exeeding 1.000.-TL for industrial enterprises using energy of at least 5 hp. This first law that constitutes the beginning of our country's incentive system that will complete its 90th year in 2003 was followed by many amendments in regulations and numerous new arrengments made in accordence with the economical conditions of the day. IVAs for tourism, characterized by the attraction of foreign exchange and creation of employment, is a versatile activity with its nature meeting the vacation needs of people and bringing different cultures together, that affects its vicinity with demands for utilization of resources, and that becomes a locomotive sector for other sectors. In the year 2000, number of tourists worldwide was 697.000.000 and tourism incomes amounted to 477 bilion dollars. As for Turkey, she has attracted 10.4 million tourists in 2000 making an income of 7.6 billion dollars and increasing the capacity of beds up to 568.000. Governments have worked for years and are still working to increase Turkey's share of this big pie both through incentives, and government contributions and fund allocations in investments. This study focuses on the effects of tourism investment incentives within the scope of investment incentive decree -that has lately undergone some amendments- to the sector and domestic economy emphasizing mode! practices in the European Union and in neighbouring countries with strong competitive power.