Çin ve Türkiye arasındaki ticaret ilişkisi ve Türkiye'deki Çin ticaret şirketleri üzerine bir uygulama
Trade relation between China and Turkey, and one application for several Chinese company which locate in Turkey
- Tez No: 135301
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEBNEM ARIKBOĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, İşletme, International Relations, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Öz Son yıllarda, Çin ve Türkiye arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkilerin sürekli ilerlemesi karşılıklı ticaret ve yatırımların önemi artmıştır. Bu çalışmada; Çin ve Türkiye ekonomisinin ticaret ve yatırım çerçevesi, gelişiminin durumu detaylı olarak incelenmiştir. Bunun yanı sıra son birkaç yılda iki ülke arasındaki karşılıklı ticaret ve yatırım ilişkileri analizi yapılmıştır. İki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin güçlendirilmesi, ticari işbirliğinin daha verimli bir şekilde ivme kazanması, Çin'den gelen sermayenin Türkiye'ye yatırım yapması amacı ile araştırma yapılmış ve Türkiye'nin tüm avantajlarından yeterince faydalanılması amacı ile Türkiye'de ticari faaliyet gösteren sınırlı Çin şirketi üzerinde bir anket uygulaması yapılmıştır. Abstract In the recent years, with the continual development of the environment for political and economic relations between China and Turkey, the importance of bilateral trade and investment has increased. In this study, trade and investment framework of the economies of China and Turkey, situation of development has been examined in detail. Besides an analysis of bilateral trade and investment relations between the two countries has been carried out. The object of this thesis is to strengthen economic relation in two countries, to accelerate commercial cooperation more productively, to attract foreign capital from China to Turkey, and also for giving some suggestions for Chinese investors to get benefit from all advantages of Turkey, according to an applied survey study which has been made on a limited number of Chinese companies currently active in Turkey.
Özet (Çeviri)