Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan günümüze Türk Bulgar ilişkileri
Turkish Bulgarian relations since the foundation of the republic of Turkey
  1. Tez No: 135299
  2. Yazar: ALİ KILIÇARSLAN TOPUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT ÜRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
oz TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN KURULUŞUNDAN GÜNÜMÜZE TÜRK BULGAR İLİŞKİLERİ Bu çalışmada Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan günümüze Türk Bulgar ilişkileri incelenmektedir. I. Bölümde Türk Bulgar ilişkilerinin Osmanlı İmparatorluğu dönemindeki durumu kısaca anlatıldıktan sonra Cumhuriyet döneminde iki ülke arası ilişkiler ele alınmaktadır. I. Bölümün sonunda soğuk savaş döneminde Türkiye ve Bulgaristan arasındaki ilişkiler anlatılmaktadır. II. bölümde Türk Bulgar İlişkilerinde azınlık sorunu ele alınmaktadır. Bulgaristan'daki Türk azınlığının uluslararası hukuk açısından durumu ve Bulgaristan yönetiminin geçmişte uyguladığı asimilasyon politikası üzerinde durulmaktadır. III. Bölümde ise soğuk savaşın sona ermesi ve soğuk savaşın bitişiyle dünyada meydana gelen değişikliklerin ikili ilişkilere etkisi incelenmektedir. Soğuk savaş sonrası dönemdeki ilişkilere çalışmada ağırlık verilmiştir. Çalışmada şu sonuca ulaşılmıştır: Uluslararası sistemde meydana gelen belli başlı değişikliklerin Bulgaristan ve Türkiye arasındaki ilişkilerde doğrudan etkileri görülmektedir. Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş dönemi, soğuk savaş ve en son olarak soğuk savaş sonrası dönemde ilişkilerin aldığı şekil, bu düşüncenin somut bir biçimde ortaya çıkması olarak gösterilebilir. Bunlara ek olarak soğuk savaş sonrası dönemde Türkiye ve Bulgaristan'ın batı dünyası ve özellikle Avrupa Birliği içerisine girme çabaları iki ülkeyi biribirine daha da yakınlaştırmıştır. Bugün iki ülke arası ilişkiler Avrupa kurumlarıyla olan ilişkiler çerçevesinde şekillenmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT TURKISH BULGARIAN RELATIONS SINCE THE FOUNDATION OF THE REPUBLIC OF TURKEY In this thesis the Turkish Bulgarian Relations since the foundation of the Republic of Turkey until today is analyzed. In chapter I, after a brief explanation of Turkish Bulgarian relations during the Ottoman Empire, the bilateral relations during the republican era is examined. At the end of the first chapter Turkish Bulgarian Relations during the cold war period is depicted. In chapter II, the relations within the context of Turkish minority problem is figured out. The situation of Turkish minority in Bulgaria according to international law and the policy of assimilation which was formerly adopted by the Bulgarian administration is adressed. In chapter III, the end of the cold war and the influences of the changes that occured due to cold war on the relations are analyzed. Special emphasis has been attached to the relations in the post cold war period in the thesis. The conclusion reached in this thesis can be summarized as follows: It is observed that the major changes which occured in the international system have direct effects on relations between Turkey and Bulgaria. The type of the relations during the foundation period of the Turkish Republic, the cold war and today- the post cold war period - can be shown as the concrete manifestation of this view. Moreover, in the post cold war period, the integration efforts of Turkey and Bulgaria with the European Union brougtht two countries closer. Today, the relations between the two countries are shaped within the context of relations with the western institutions. 11