Evlilik ve kadının yabancılaşması
Marriage and the alienation of women
- Tez No: 135322
- Danışmanlar: PROF. DR. NECLA ARAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Oz Bu tez, Türkiye'de yaşayan bir kadının evlilik sonucu kendine yabancılaştığı görüşünü savunmaktadır. Aile ve evlilik kavramlarına genel bir bakıştan sonra yabancılaşmanın tanımı verilmiş ve kadının böyle bir süreci yaşamasına neden olan faktörlere değinilmiştir. Evli, boşanmış veya dul, değişik sosyal statüden kadınlarla söyleşiler yapılmış ve kadınların, bir çok baskıyı farkında olmadan üzerlerinde taşıdıkları, hayatın doğal kanunlarıymış gibi kabullendikleri ve evli bir kadının ya da annenin sahip olması gereken özellikleri tanımlarken benzer kelimeler kullandıkları görülmüştür. Evli bir erkekten beklenen tek şey çalışıp, ailesine bakmasıyken, evli bir kadından beklenenlerin, kadım kendi olmaktan çıkararak sonu yok olmaya kadar varabilecek bir dizi değişikliğe yönlendirdiği görülmüştür. Abstract This thesis aims to prove that a woman living in Turkey experiences alienation after getting married. The content consists of family and marriage concepts and the definition of alienation, and then the factors which make a woman undergo such a process. Women, married, divorced or widowed, from different social classes were interviewed and it was found that they are under pressure which even they themselves are unaware of and accept as natural laws of life and they describe a married woman or a mother using similar words. A married man is only expected to work and earn money whereas a married woman is expected to obey certain rules which make her turn into another person or not even exist. in
Özet (Çeviri)