İşletmelerde insan kaynakları bölümlerinin etkinliğinin ölçümlenmesi ve uygulama
Measurement of the efficiensy of human reseources departments in the organizations and implementation
- Tez No: 135321
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET SELAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri İlişkileri ve İnsan Kaynakları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
oz“İşletmelerde insan kaynaklan bölümlerinin etkinliğinin ölçümlenmesf konulu tez çalışmasına insan kaynaklarının tarihsel geçmişi ve yönetim yaklaşımlarındaki değişikliklerin insan kaynaklan üzerindeki etkisi incelenerek başlanmıştır. Klasik personel yönetiminin stratejik insan kaynaklan yönetimine doğru geçirdiği evrim ve insan kaynaklarının yakın gelecekteki rolü açıklanmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde insan kaynaklan bölümlerinin işletmelerdeki stratejik konumu ve diğer işlevlerle ilişkisi incelenmiştir, ikinci bölümde ayrıca insan kaynaklarının işletme stratejilerine ve iş sonuçlarına katkısının somut olarak ortaya konulmasını sağlayan en kapsamlı iki yöntem anlatılmıştır. HR Scorecard ve ROI yöntemlerinin insan kaynaklan faaliyetlerinin etkinliğinin ölçümlenmesinde nasıl kullanıldığı açıklanırken yöntemlerin teorik altyapısı ve pratik uygulamalarından örnekler verilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise özellikle ikinci bölümde anlatılan yöntemlerin bu çalışma çerçevesinde yapılan uygulamalarına yer verilmiştir. Uygulamalar insan kaynaklan bölümlerinin hedeflerini oluşturmada kullanabilecekleri parametre setlerini ve özel insan kaynakları uygulamalannın etkinlik ölçümlerini içermektedir. Tezin konusu ile ilgili dünyadaki çalışmalar oldukça yeni olduğu için kitap ve süreli yayınlar yanında bu konuda çalışmalar yapan özellikle yabancı uzmanlann sunumlarından ve internet üzerindeki kaynaklardan da yararlanılmıştır. Çalışma ile temelde şu sonuca ulaşılmıştır. İnsan kaynakları bölümleri çalışmada açıklanan yaklaşımları kullanarak hedef ve stratejilerini işletme stratejileri ile paralel olarak oluşturup uygun ölçme yöntemleriyle faaliyetlerinin etkinliğini ölçtüklerinde işletmenin stratejik bir parçası olmakta ve yaptıkları katkı doğrudan işletme iş sonuçlanna yansımaktadır. ABSTRACT The thesis titled ”Measurement of the efficiency of human resources departments"' begins with human resources' history and the impacts of the changes in management approaches to human resources management. The evolution of classical personel management to strategic human resources management and the role of human resources in the near future has been explained. In the second part of thesis the strategic position of human resources in the organizations and the relation of human resources with the other functions has been examined. In addition two models that measure human resources' contribution to enterprise strategies and performance results have been explained. While explaining usage of the models HR Scorecard and ROI in measurement of human resources' efficiency, not only the theory but also the examples from implementations has been given. In the last part of the thesis the implementation examples of the models explained in the second part those have been made in the content of this study take part in. Implementations include parameters those can be used while setting human resources departments' objectives and the measurement of specific human resources implementations. The studies on this subject around the world have been very new. For this reason, foreign specialists' presentations and web based documents have also been used frequently in addition to books and periodicals, while preparing the thesis. As a conclusion, if human resources departments set their objectives and strategies parallel to enterprise-wide strategies and measure its own efficiency by using the models explained in the second part they can be a strategic partner of the organization and their contribution to performance results can be seen clearly.
Özet (Çeviri)