Aşıklı Höyük 4 G-H derin sondaj açması kemik buluntuları
Aşıklı Höyük 4 G-H deep sounding trench bone tools
- Tez No: 135326
- Danışmanlar: PROF. DR. NUR BALKAN ATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Prehistorya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 373
Özet
öz“Aşıklı Höyük 4 G-H Derin Sondaj Açması Kemik Buluntuları”adlı bu çalışma, Aşıklı Höyük'te, 1989, 1991-2000 yıllarında, 4 G-H derin sondaj açmasında yapılan kazı çalışmaları sonucunda tespit edilmiş, kemik, boynuz ve/veya antlerlerden yapılmış aletlerin, tipolojik ayrımını ve yapım tekniklerini incelemeyi, bunun yardımıyla, yerleşmenin içinde bulunduğu bölge ve komşu bölgelerdeki, diğer aynı dönem kültürlere ait kemik aletlerle karşılaştırarak, aralarındaki olası ilişkiyi tespit etmeyi, bu bağlamda, Aşıklı'nın bu yerleşmeler arasındaki yeri ve önemini anlamayı amaçlamaktadır. Çalışmanın, Aşıklı halkının, kemik alet yapımında geliştirdikleri teknikleri; hangi tür hayvanı, neden tercih ettiklerini; hangi işe ne tip alet geliştirdiklerini, höyük üzerindeki dağılımlarından yola çıkarak, olası işliklerini anlamaya yönelik sorulara cevaplar vereceği düşünülmektedir. Çalışma yöntemini, işlevlerine göre ayrılmış aletlerin tipolojik olarak gruplandırılması ve yapım tekniklerinin tanımlanması oluşturmaktadır. Ayrı ayrı tanımlanan, açma içindeki dağılımları ve yüzdeleri verilen, bizler, açkı aletleri, deliciler, düzelticiler, kemer tokaları, boncuklar, saplar ve işlenmiş kemiklerden oluşan buluntu topluluğu içinde, sadece bizlerde tipolojik ayrıma gidilmiştir. Oldukça zengin tiplemeler gösteren, bizlerdeki -ayrımlarda öncelik, aletin bütünsel görselliğini oluşturan kemik türüne verilmiş, alt tiplerin ayrımında ise baş, gövde, uç formlarındaki ayrıntı özellikler kullanılmıştır. Çalışma sonucunda, Aşıklı' da kemik alet yapım geleneğinde ağırlıklı olarak tercih edilen hayvanın, koyun-keçi olduğu görülmüştür. Vurma, yontma, testere ile kesme, yiv açma, sürterek şekillendirme gibi yapım tekniklerinin kullanıldığı gelenekte, en büyük grubu, çok fazla şekillendirilmeden kullanılan kıymık bizler oluşturmaktadır. En fazla çeşitliliği ise uzun kemiklerden yapılmış bizler oluşturmaktadır. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Graduate Thesis that is named as ' Aşıklı Höyük 4 G-H Deep Trenches Bone Tools" ultimately aims to topologically classify the bone tools that are found during the Aşıklı excavations, and which are of different size and numbers, and to determine the possible relations between them and other groups of bone tools belonging to the region in which the settlement is located and owned by the cultures of the same period of time, and by doing so, to understand the place and importance of Aşıklı among these settlements. It is thought that this study, may give answers to the questions aiming to determine and understand the techniques governed by the people of Aşıklı, and explain the reasons why to use which kind of animal, the distribution characteristics of the bone tools over the mound, their percentages, and which kind of bone tool can be used for which purpose. The first classifications of the tools given in the table below, which shows the number of the tools for each year, is made according to the kind of the animals. As a next step, the classification is to be made regarding the elements of the skeletons and finally the tools are to be put into classes by their functions and grouped typologically. In the study of the thesis, up to now, it has been seen that, in the bone-tool production traditions of Aşıklı, mostly sheep-goat bones are preferred and that the bones and horns of such hunt animals as cattle and deers are of secondary usage. It has been observed that the bones of large animals are used in the production of the tools to be used in coarse purposes and that the small and easy-to-carve bones are preferred for fine works. In the production of bone-tools in Aşıklı Höyük, it has been determined that the technique used in the awls is usually sawing, in the antler and bones is grooving, and in the tools that are made up of scapula is cutting and percussing. Tools are divided into fourteen main groups: awls, burnishing tools, belt buckles, and beads. Percussing is the technique used in the shaping, which is rarely made. The technique used in antler and horns is sawing and shaping by grooving. Very smooth surfaces were obtained in the materials on which this technique was used. IV