Türkiye Cumhuriyeti'nin halka doğru politikasında Yeni Türk mecmuasının yeri
The Place of New Turk periodical in Turkey's
  1. Tez No: 135327
  2. Yazar: SONGÜL UĞUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Türkiye Cumhuriyetinin halka doğru politikasında "Yeni Türk Mecmuası'nın yeri, adlı tez konumda, Cumhuriyet Halk Partisinin yapılan inkılapları halka kabul ettirmek için kullandığı vasıtalar; Türk Ocakları, Halkevleri, Halk Odaları, Köy Enstitüleri üzerinde durulmuştur. Bu vasıtalar hakkında kısa bilgi verildikten sonra halkevlerinin önce kuruluşu, daha sonra da işleyişi hakkında bilgiler verilmiştir. İstanbul Eminönü Halkevi tararından çıkarılan Yeni Türk Mecmuasının çıkış amacı, içeriği ve makalelerin halka ulaşma konusunda ne oranda basan gösterdikleri incelenmiştir. Bu makaleler altı ana başlık altında toplanmıştır. Makalelerde kullanılan dil, anlatımdaki üslup, anlaşılabilirlik ve sonuç olarak verilmek istenen mesaj aktarılmaya çalışılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda, ilk yıllardan itibaren halkı eğitmek, rejim hakkında bilinçlendirmek, gençleri geleceğe hazırlamak ve kültür bağım koparmadan yarınlara aktarmak amacıyla çıkan bu mecmuanın, halkevlerinin fonksiyonlarım yerine getirmede ve rejimin ilkelerini halka öğretmede büyük çaba harcadığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In my thesis which named "The Place of New Turk Periodical in Turkey's. Towards to the People Policy the instruments such as Turkish Heartes, People's Houses, People's Rooms and Willage Institutes were examined. After giving short notes and these instruments, the foundation of people's Houses how they had been worked and had been told. We also examined the New Turks' publishing aims, contents and the percentage of its articles success in towords people policy. The articles in six main headlines, and their language stile, and messages of the aims, were studied. As a result since the aims issue, in order to educate and tought people preparing the youth for the future, and carrying the culturel heritage to the future have been succeded.