Azgelişmiş ülkelerde kamu kesimi borçları: Oluşum nedenleri, etkileri ve sonuçları
Public debts in the less developed countries: Formational causes, effects and results
  1. Tez No: 135328
  2. Yazar: AYSEL ARIKBOĞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İZZETTİN ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
( ABSTRACT In this thesis, the formational causes, effects and the results of the public debts in the less developed countries are tried to be examined. Our basic thesis is that, the upsurge of the world capitalism that is in stagnation and recession since the 1970's could only be ensured, partially and temporarily, only through the credit mechanism. In this context, we are providing an alternative radical approach to classical approaches that explain the public debts as being a“preference”among the public revenues or a fiscal policy tool in order to achieve various economic objectives. With respect to this approach, it is tried to be pointed out that the debt fact is not a“preference”, but rather, is a functional necessity in the capitalist system. OZET Bu tezde, azgelişmiş ülkelerde kamu borçlarının oluşum nedenleri, etkileri ve sonuçları incelenmeye çalışılacaktır. Temel tezimiz, dünya kapitalizminin 1970'H yıllardan bu yana süregelen durgunluk ve gerilemeden çıkışının, kısmen ve kısa süreli de olsa, ancak kredi mekanizması sayesinde mümkün olabildiğidir. Buna bağlı olarak, kamu borçlarını, mevcut kamu gelirleri arasında bir“tercih”veya çeşitli ekonomik amaçlara ulaşmak için kullanılan bir maliye politikası aracı olarak açıklayan klasik yaklaşımlara alternatif nitelikli olacak radikal bir yaklaşım izlenecektir. Bu yaklaşım çerçevesinde, borçlanma olgusunun bir“tercih”olmadığı, kapitalist sistem içinde işlevsel bir zorunluluk olarak ortaya çıktığı gösterilmeye çalışılacaktır. m
Özet (Çeviri)