Vakıf açısından aile ve eğitim
Family and education according to the foundations
  1. Tez No: 135331
  2. Yazar: BETÜL ÇAKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ BALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Yapı Sosyal Değişme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
oz Vakıf; lügat manası ile tutmak, men etmek, bir mal ve mülkü satılmamak şartıyla bir hayır işine tahsis etmek anlamındadır. Sosyal anlamı ise; insanı ferdilikten çıkarıp sosyalleşmeye iten, ruhen arındıran vicdanen rahatlatan, manen Allah'a yaklaştırandır. Ayrıca vakıf sosyal ilişkileri düzene koyan, sosyal itibar kazandıran yardım ve iyilik duygusunu geliştiren, sosyal sınıflar arasında denge kuran, servetin dağılmasını ve belirli ellerde toplanmasına mani olan sosyal bir kurumdur. Kaynağını îslâmî temelden alan vakıf anlayışı Türklerin Müslüman olmasından sonra daha da genişlemiş ve tüm sosyal problemler vakıf yoluyla çözümlenmiştir. Türk vakıfları yüzyıllar boyunca sosyal nizamın her türlü zedelenmeden korunmasına, fertler arasında sosyal dayanışma yardımlaşma yolu ile karşılıklı sevgi bağının kurulmasına önemli ölçüde hizmet vermişlerdir. Bu çalışmamda, vakıfların yukarıdaki hizmetlerine bağlı olarak özellikle; geçmişten günümüze özelliklerini araştırarak, tezimizin ana konusunu içeren“vakıfların kadın, çocuk ve aile bütünlüğüne”yönelik çalışmalarının belirlenmesine gayret ettim. Bu amaçla günümüzde bu yönde faaliyet gösteren HEKVA'nın (Hanımlar Eğitim ve Kültür Vakfı) hizmetlerini değerlendirmeye alarak konuyu açıklamaya çalıştım. Çalışmam üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Vakıf kavramı ve Mahiyeti, ikinci bölümde, Aile Kurumu ve Eğitim İlişkileri, Ailede Kadın Eğitimi, Ailede Çocuk Eğitimi konusuna yer verilmiştir. Son bölümde ise Vakıfların Aile ve Eğitime Yönelik Hizmetleri ve günümüzde buriu yaşatan bir vakıf olan HEKVA'nın değerlendirilmesine çalışılmış, MOR ÇATI ve TEGV ile karşılaştırması yapılmıştır. Düzeltme tu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Foundation: Its dictionary meaning is to hold, to prevent, to assign a property or a possession with a condition of not selling. In its social meaning it is taking out a person from individualization, pushing him/her into socialization, purifying him / her spiritually, relaxing conscience ( in moral sense), bringing nearer to God. Foundation is also arranging social relations, gaining social credit, developing the feeling of helping and goodness, balancing between social classes. It is a social institution that prevents distribution of wealth and its gathering same certain hands. The foundation mentality takes its source from Islamic background and it became wider after Turks became Muslim and all the social problems were saved by the help of foundations. Turkish foundations, for centuries, render a service on preventing social order from different bruises, establishing a mutually love tie between individuals by the way of social solidarity and help. In this work, I tried to determine the studies of foundations on woman, child and family wholeness, which is the main subject of this thesis, by searching the foundations' features from past to our day and all these are in relation with the services of the foundations described above. By this way, I tried to explain the subject by evaluating the services of HEKVA (Women Education and Culture Foundation) that shows activity today. My work consists of three parts. The first part consist of the nature and notion of foundation. The second part; Family Institution and Education Relations, Women education in family. In the last part, foundations' services on family and education, evaluation of HEKVA which makes continue this service today are tried to be given, compared with MOR ÇATI and TEGV. Düzeltme IV