Hazar petrolleri petrol boru hattı projeleri ve Türkiye
Caspian petrolium projects of pipe line and Turkey
  1. Tez No: 135332
  2. Yazar: BAHİR ÇAYLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA DELİCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Cumhuriyetlerinin Çalışma Sorunları ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
oz 1990'larda Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla bağımsızlıklarını kazanan Hazar bölgesindeki Azerbaycan, Kazakistan ve Türkmenistan, zengin petrol ve doğal gaz rezervlerine sahip ülkedir. Bu ülkeler, kaynaklarını uluslararası pazarlara açarak ulusal kalkınmalarını sağlamak istemektedirler. Bu çalışmada, petrol, Hazar petrolleri ve bu petrollerin dünya piyasaların taşınma süreci işlenmiştir. Ayrıca petrol boru hattı projeleri için Türkiye'nin ve diğer tarafların tezlerine yer verilmiştir. Bu projelerin hayata geçirilmesi ekonomik, politik ve stratejik mücadelelere yol açmıştır. Türkiye için, Bakü-Ceyhan boru hattının ekonomik ve stratejik öneme sahip olduğu ortaya konulmuştur.Türkiye bu boru hattı ile enerji güvenliği açısından kaynak çeşitliliğini sağlamış ve enerji ihtiyacının önemli bir bölümünü ucuz ve güvenli bir şekilde sağlamış olacaktır. Tez çalışmasında“karşılaştırmalı metot”kullanılmıştır. Konuyla ilgili akademik çalışmalar ve resmi kuruluşların yayınlarından yaralanılmıştır. ABSTRACT In 1990' s, caspean sea region, Azerbaijan, Kazakhistan and Turkmenistan that gained independence from the dispersion of Soviet Union have rich petrolium and natural gas reserves. They want supply their national developments together with opening of their sources to world trade. This study wants to explain process of caspean sea petroliufns into world trade. In addition to these, for the projects of pipe line, this study consists of thesis of Turkey and other branches. Making living of these projects cause economical, political and strategical struggles. Also,the strategicand economic consequences of Bakü-Ceyhan pipe-line on Turkey were analyzed.Finally,it's concluded that if the petroleum pipe-line confirmed by two countries, Turkey will be able to alter its energy resources and to provide its energy consumption with relatively lower cost and more reliable means. A“comparative method”is employed in this study. Becouse of the lack of academic studies on the subject,data are collected by reviewing literature of official international and national instutions. Ill
Özet (Çeviri)