Bootstrap yöntemler ve doğrusal regresyon modellerine uygulanması
  1. Tez No: 135364
  2. Yazar: L. AYLİN AKTÜKÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENİS SINIKSARAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
oz Bootstrap, tahmincilerin istatistiksel doğruluklarının değerlendirilmesinde başvurulan bilgisayar temelli bir yöntemdir. Bootstrap yönteminde orijinal örneklemden iadeli çekilişlerle oluşturulan yeni örneklemlerin her birinden ilgilenilen tahmincinin değeri hesaplanır. Böylelikle tahmincinin suni bir örnekleme dağılımı yaratılır ve bu dağılıma dayanarak gerekli çıkarsamalar yapılır. Bu tezde bootstrap yöntemler çeşitli uygulama alanlarında ele alınmış, teorik analizlerden ziyade uygulamadaki sorunlar tartışılmıştır. Tezin temel amacı, bootstrap yöntemlerin regresyon modellerine uygulanma sürecinin tartışılmasıdır. İki temel yöntem olan kalıntılarla ve çiftlerle bootstrap süreçleri basit doğrusal ve çoklu regresyon modellerine uygulanmış ve elde edilen sonuçlar tartışılmıştır. Tezdeki uygulamalarda üç farklı veri kullanılmış ve tüm algoritmalar Mathematica programlama dilinde yazılmıştır. ABSTRACT The bootstrap is a computer-based method for assessing the statistical accuracy of an estimator. The bootstrap methods take random samples with replacement from the original sample. The estimator in question is recalculated for each random sample. So we have a fictitious sampling distribution from which we infer some facts dealing with this estimator. In this dissertation we describe how bootstrap methods can be used and evaluate their performance in a wide range of contexts. The focus of our work is on the methods and their practical application rather than theoretical derivations of bootstrap. Our central goal is to compare two different ways of bootstrapping a regression model : bootstrapping the residuals and bootstrapping the pairs. These two methods are employed for simple and multiple regression models. In the dissertation, three different data are used and all algorithms are written on Mathematica programming language. II
Özet (Çeviri)