İşletmelerde iç kontrol sistemleri rehabilitasyonu
Rehabilitation in internal control systems in businesses
- Tez No: 135381
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP PEKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
oz En ufak organizasyonlarda dahi kendiliğinden oluşan iç kontrol sistemleri mevcuttur. Bazı organizasyonlar suistimali önlemek,bazıları ise verimi artırmak için yöntemler geliştirmiştir. Diğer bir organizasyon ise karar verme esnasında doğru verilerle harekete geçmek için dokümantasyon ve iş akış planları geliştirir. Gerçekte son derece sevimsiz olan bazı yöntemler, hatta katı bürokrasi yaratan dokümantasyonlar, onlarca imza.farklı kaşeler, noterler, avukatlar.dilekçeler, belgeler.ve bunları kaçınılmaz kılan insan ve para ilişkisi iç kontrol sistemlerinin sürekli yenilenmesini ve ölçülmesini gerekli kılmaktadır. İç kontrol sistemleri gelişimleri itibarıyla parayı kasaya koyup kilitlemekten, bilgisayarınızı şifreleme mecburiyeti yaratmaya kadar küçüklü büyüklü bir çok prosedürün, dokümantasyonun ve iş akışlarından meydana gelmektedir. Bir iç kontrol prosedürü, bir işletmede son derece başarı sağladığı halde,aynı sektördeki farklı bir işletmede uygulanamayabilir. Dolayısıyla uygulandığı işletmeye özgü değerleri iç kontrol sistemlerini kuran yetkililer son derece itinayla göz önüne alınmalıdır. İç kontrol sistemlerindeki zayıflıklar zaman zaman son derece üzücü sonuçlara yol açabilmektedir. Bu zayıflıkların bulunması suistimal olmasa dahi ;yöneticiler nezrinde çalışanlar hakkında güvenilmesi gerekliliği sonucunu çıkarmaktadır. Bu güven ise yöneticilerde her zaman gelişmesini tamamlamayacak ve zihinlerindeki soru işaretlerini silemeyecektir. Gelişen teknoloji ve hızlanan operasyonlar iç kontrol sistemlerinde hızlı değişimleri de beraberinde getirmesiyle ar-ge düzeyinde sürekli araştırma yapan iç kontrol sistem uzmanlarını yaratmış ve bu sistemlerin gerekliliğini daha da ön plana çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT There has been already internal control systems in a very single organizations. Some of them are evaluating control points for avoiding frauds.some of them for increasing efficiencies. And the others are establishing control points for obtaining right data for decision making. In real, because of the unattractive procedures.hard bureaucracies.many of signatures,stamps,noteries,lawyers,application forms.documents.and unfortunately the unavoidable relation between money and human, internal control systems should be the improved and renewed continously. Internal control systems are formed by procedures.documentations and work flows such as put in cash in safe or processing passwords to business computers.mandatory.,etc. Although a specific internal control key is getting success in one organization, in the other which is in the same sector might not be efficient. So, management should specify the special values of their own operations clearly and identify due to setting up internal control locks. Sometimes weaknesses in internal controls are resulted tragic.However,this weaknesses is not finalized as fraud.in result management should trust their staff in this point. But this confidence is always like as pramature baby and they are carrying undeleted question marks in their minds. Specialists working on internal control systems at R&D level are created by technological developments and speedy operations and so, the system designs over the internal controls are being very important due to looking on management point of view. Ill