Çevre muhasebesi uygulamaları, muhasebecilerin çevre sorunlarına karşı tutumları ve ISO 14000 belgeli kuruluşlarda bir araştırma (Kimya ilaç sektörü)
- Tez No: 135382
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LERZAN AKÜN KAVUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
oz Dünya için çevre kirliliği, sanayileşme ile paralel olarak, önemli bir sorun haline gelmiştir. Çevresel kirliliğin engellenmesi amacıyla yapılan harcamalar ve bu maliyetlerin muhasebe sistemi içinde ifade edilme ihtiyacı giderek bir Çevre Muhasebesi kavramının gelişmesine neden olmuştur. Dünyadaki gelişmeler, uluslar arası kurumların çalışmaları, uluslararası sözleşmeler, sosyo-ekonomik şartlar toplumları çevresel sorunlara daha duyarlı yapmaktadır. Türkiye uluslar arası sözleşmelere eşzamanlı denilebilecek bir süreçte taraf olmuş ve iç yasal düzenlemelerini yapmıştır. Ancak muhasebe mesleği açısından bakıldığında, dünyada kırk yıldır yaşanan gelişmelere uyumun takibi eş zamanlı olmamıştır. Çalışmamızın birinci bölümünde çevre ve çevresel yaklaşımlar ile ilgili genel bilgiler, çevresel etki ile ilgili standartlar kapsamında ISO 14000 standartları ve diğer gelişmeler inceleme konusu yapılmıştır. İkinci bölümde ise çevre-muhasebe ilişkisi, muhasebe kavramları ve çevre, çevresel raporlama ve çevresel denetim konusu incelenmiştir. Çalışmanın son bölümü konulu araştırmaya ayrılmıştır. Bir tutum araştırması olarak planlanan anket çalışmasında işletmelerin çevresel maliyetleri ürün ve hizmetlerine yansıtma biçimi, çevresel raporlama ile ilgili eğilimleri, muhasebecilerin çevresel muhasebe uygulamalarına katlimi süreci ve etkinliği ile çevre muhasebesi konusunda tutumlarım ölçmeye yöneliktir. ABSTRACT Environmental pollution, parallelled to industriallization movement, has become a very important problem for whole world. The expenses, which were made for minimalizing environmental pollution, and the need for stating these expenses in accounting systems, have caused a new notion to develop itself, which is named as Environmental Accounting. Developments all around the world, the works of international organizations and corporations, international magreements and socio-economical conditions, has forced nations to be more sensitive for environmental problems. Meanwhile, Turkey has supported and taken place within international agreements and developed necessary internal arrangements. But from the point of view of accounting proffession, the follow ups in Turkey for environmental developments, which were held for last forty years all around the world, weren't parallelled to others. In the first part of our research, we tried to examine the general information about environment and environmental approaches, ISO 14000 standarts in the context of standarts for environmental impacts and some other developments in this context. And in the second part, we again tried to examine the relations between accounting systems and environment, between environmental reporting and environmental control systems, and between environment and accounting profession. The last part of this work is reserved for the subject of. This research, which is designed to be an examination on attitudes, aims to evaluate and observe the ways that corporations use to reflect their environmental costs to their products and services, their inclinations to environmental reporting systems, participation period and effectiveness of accountants on environmental accounting systems and the general attitudes of accountants about environmental accounting applications. IV
Özet (Çeviri)