İslam Hukukunda özel hayatın gizliliğinin korunması
- Tez No: 135380
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDÜLKERİM ÜNALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
n ÖZET Özel hayatın gizliliğinin korunması, kişinin özgürlüklerine ve ilişkilerine saygı gösterilmesini, özel eşyaları ile ilgüeniîmemesini, konutuna girilmemesini, özel haberleşmesinin gizliliğine dokunulmamasım ve birey açısından mahrem olan durumları ifade eder. İslam Hukuku, özel hayatin gizliliğinin korunmasını bir hak olarak kabul eder. Medeni Hukukta, özel hayatin gizliliği ve korunması“Kişinin Hak ve Ödevleri”adı aranda temel bir başlık olarak düzenlenmiştir. Özel hayatin gizliliğinin korunması hakkı, kanun koyucu tarafından verilmiş bir haktir. Temel bir insan hakkı olarak kabul edilen bu hak, kişiye bağlı, dokunulmaz, devredilmez ve vazgeçilmez bir haktir. Bu hakkın ciddiye alınmadığı durumlarda görev, boyutu karşımıza çıkar. Yargı, bu görevi yerine getirmek için taraflara müeyyideler uygulayabilir. Özel hayatin gizliliğinin korunması hakkı, ömür boyu süren bir haktır. Hatta kişinin ölümünden sonra da devam eder.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The maintenanca of personal life expresses that the person's freedom an relationships should be respected, their personal possessions should not be interfered with, their estate, should not be broken in the secrecy of their personal communication should not be touched and the occasions personal to the individual. The Jurisdiction of İslam regards the maintenance of personel life as a right in the contemporary law, The secrecy and maintenance of personal life has been arranged as basic a right under the name of the person's rights and chores. The right for the maintanance of personal life is a right which has been given by the Jurisdiction system. The right, which is accepted as a basic human right, is a right depending on the person, untouchable non-transferable, indispensible one. Anoccations when this right is not taken seriously we face the aspect of task. The law might implicate sactions to those concerned to carry out this task. The right for the maintanence of personal life is a right which lasts for a life time. Moreover it continuous after the persons death.