Dezenflasyon sürecinin özel finans kurumları faaliyetlerine etkileri ve sonuçları
The Effects and consequences of disenflation process on special financial houses activities
  1. Tez No: 135390
  2. Yazar: MEMET ÇİFTCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İNCEKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
oz Dünya' da 1963 yılından itibaren, ülkemizde ise 1985 yılından bu yana, dünyada İslam Bankacılığı“islamic Banking”, Türkiyede“Özel Finans Kurumlan”adıyla faaliyetlerini sürdüren finansal kuruluşlar çalışmamızın özünü teşkil etmektedir. Çalışmada Özel Finans Kurumlarının temel teorik ve felsefik esasları, tarihi süreci ve gelişimi, uygulamada kullanılan enstrümanlar ve bu enstrümanların Türkiyede uygalamş biçimleri, genel anlamda anlatılmıştır. Teorik yapısı genel anlamda belirlendikten sonra, Türkiyede faaliyet gösteren Özel Finans Kurumlan tanıtılmış, hukuki bakımdan geçirdikleri yasal süreç ve faaliyet yaparken dayandıkları temel yasal mevzuat özetlenmiştir. Özel Finans Kurumlarının mali yapısı ve finansal büyüklükleri, 1999, 2000 yıl sonlan ve 2001 yılı Eylül ayı itibarıyla karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Özel Finans Kurumlarının mali sistem içindeki yeri, mali sistemin en önemli aktörü olan bankacılık kesimi ile karşılaştınlarak incelenmiştir. En son bölümde çalışma tezinin esasım teşkil eden“Düşük Enflasyonist Ortamda Özel Finans Kurumlan'nın Karşılaşacağı Sorunlar ve Çözüm Önerileri”incelenmiştir. Yapılan bu incelemede ilk olarak enflasyon teorik olarak ele alınmış, ikinci olarak enflasyonun Türkiye ekonomisine ve mali kesimine etkileri incelenmiştir. Son olarak ise gerek kuruluşlanndan bu yana karşılaştığı ve gerekse düşük enflasyonist ortamda Özel Finans Kurumlarının karşılaşacağı sorunlar ve bu sorunlara getirilebilecek çözümler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Financial institutions which have been continuing their activities since 1963 in the world and. since 1985 in Turkey, named as“Islamic Banking”in the world and“Private Finance Institutions”in Turkey constitute the core of this study. In this study, basic theoretical and philosophical principals, historical progress and implementation tools of private financial institutions are explained in general. The methods of utilizing these tools in Turkey are also covered. The private financial institutions operating in Turkey are introduced after their theoretical structure is determined. Their legal development and the current law they depend are also discussed. Financial structure and capacity of the private financial institutions are analyzed comparatively according to 1999, 2000 and September 2001 data. The position of private financial institutions in the economic system is compared with the economic system's most important actor, the banks. Finally, as the most significant section of this study, the problems faced by the private financial institutions in low-inflation environment and solutions to these problems are examined. In this section, inflation is explained theoretically first and then the affects of inflation to Turkish economy are analyzed. In conclusion part, the problems they have faced since their establishment,the problems in low-inflation environment and solutions are studied. m