Avrupa Birliği'ne uyum ve dezenflasyon sürecinde Türk bankacılık sistemi
Adaptation to EU and dis-inflation process in Turkish banking sector
  1. Tez No: 111165
  2. Yazar: AYKUT PEKTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ BERK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Borsa Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Ekonomideki istikrarsızlığın nedeni ve sonucu olan enflasyonun hakim olduğu ortamda faaliyetlerini sürdüren bankalar, küreselleşmenin etkileri nedeniyle uluslararası boyutlara ulaşırken, dünyada yaşanan krizlerin diğer ülkeler finans sistemlerini de etkilemesiyle bankacılık faaliyetlerinde değişen atmosferin sonucunda ortaya çıkan dezenflasyonist sürece uygun yönetim anlayışları ve biçimleri uygulamaya başlamışlardır. Bu kapsamda dünyada ve ülkemizde piyasa kavramı oluşurken, yaşanan sürecin sonucunda dünyada meydana gelen pazarda ülkemiz de kendine yer bulmaya ve Avrupa Birliği' ne doğru adımlar atmaya başlamıştır. Avrupa Birliği'ne giriş ve dezenflasyonist süreç esnasında ekonomide istikrar hedeflenirken, varlık ve kaynak yapısı enflasyonist ortamda yıpranan finans sektörü, karşılaşabilecekleri sorunları iyi analiz ederek bu sorunlara yönelik tedbirleri faaliyete geçirmelidir. Sektörde maliyetleri düşürmek ve verimliliği artırmak üzere ortak projeler üretilmeli ve uygulamaya konulmalıdır. Dezenflasyonist süreçte tek yabancı kaynak olma özelliğini kaybedecek olan mevduatın yeri, sektörde daralacak olan kar marjı nedeniyle bankaların geliştirip ve çeşitlendirecekleri yeni ürünlerle doldurulmaya çalışılacaktır. Tüm bunları gerçekleştirirken hizmetlerden optimum finansal verim sağlanması esas alınmalı, mali yapıya ve operasyonel faaliyetlere yönelik efektif tedbirler yerine getirilmelidir, öte yandan küreselleşmenin gereği olan mevzuatsal yenilikler en kısa sürede yürürlüğe konulmalıdır. Ekonominin tabanına kaynak tahsisi bankacılık sisteminin asli fonksiyonu olup, ekonomide süregelen geçiş döneminde gerekli önlemlerin zamanında alındığı ve uygulamaya konulduğu durumda, yeniden yapılanacak olan finans sistemimizin uluslararası piyasalarla rekabet edebilecek etkin bir yapıya kavuşması kaçınılmazdır. vn
Özet (Çeviri)
SUMMARY According t o t he d isinflationist p rogress i n o ur e conomy, the banking sector, which provides its activities in inflationist atmosphere for years, is developing and applying appropriate managing strategies for localized global financial systems. While the market concept is taking place in the global economic system and our country, we are trying to occupy a place in the global system and taking steps through European Union. The banking sector, whose active and passive structure depreciates in the inflationist environment should analyze the upcoming problems and get proper precautions in the disinflationist process through getting into European Union. For achieving economic stability and financial efficiency, common projects must be produced and put in practice in the financial sector. Diminishing profit margins is going to force banks to renovate and improve new instruments to substitute the lessening deposit accounts in their liabilities. While realizing all those purposes to attain optimum financial efficiency, performing effective precautions in fiscal and operational activities should be put into practice. Simultaneously even as the banks try to decrease the costs and increase the effectiveness of the sector, the practices in force must be updated according to the global legislative applications. During the disinflation process in the economy, if the necessary dispositions will be put in force on time, our financial sector can fulfill crediting the real sector and rival in the global environment vııı