Mesleki yönlendirme, ilköğretim okulları sekizinci sınıf öğrencileri üzerine bir alan çalışması
Professional orientation in primary schools, a research on eightth class students
  1. Tez No: 135391
  2. Yazar: MEHMET AY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA DELİCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Education and Training, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
oz Fertlerin geleceğini şekillendiren en önemli kararlardan biri meslek seçimidir. Toplumların sosyo-ekonomik ve kültürel alanlarda gelişmesini sağlayan en önemli etken de nitelikli insangücüne sahip olmasıdır. Bu çalışmamızda amaç, fertlerin mesleğe yönlendirilmelerinde ilköğretim okullarımızda yapılan çalışmaların incelenmesi ve mesleki yönlendirmenin fert, aile ve toplumsal boyutlarının araştırılmasıdır. Tez çalışmamızda“kaynak taraması”ve“alan araştırması”teknikleri kullanılmıştır. Alan araştırmasında sekizinci sımf öğrencilerinden veriler, anket yoluyla sağlanmıştır. Konuyla ilgili akademik çalışmalar ve resmi kuruluşların yayınlarından istifade edilmiştir. Çalışmamızda okullarımızdaki mesleki yönlendirmelerin yeterli olmadığı, çeşitli sosyo-ekonomik yapıya sahip ailelerin çocuklarının mesleki tercihlerinde büyük farklılıklar olduğu görülmüştür. ABSTRACT For people choosing a profession is an important decision that effect their future. Also, having skilled people is the most important factor for cultural, economic and social development of societies. In this thesis, the aim is to analyse proffesional orientation in primary schools, particularly students who are at eight* class, and to find out the effect of orientation for indivudual, family and society as a whole. The methodology, which is applied here, are literature review and field research. Data is gathered from researches done earlier, and official publications, and survey on students at eight classes in primary schools. It is concluded that professional orientation is not sufficient at primary schools and also find out that children's profession choice is deeply effected by their social and economic conditions. in
Özet (Çeviri)