Bireyciliğe tarihsel bakış
A Historical view of individualism
  1. Tez No: 135389
  2. Yazar: ZEYNEP ÖZLEM ÜSKÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY UYGUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 276
Özet
oz Bu çalışmanın amacı, birey kavramını incelemektir. Birinci bölümde, birey kavramının kökeni, tarihsel geçmişi ele alınmıştır. Bu kavram, birey kelimesinin ilk ortaya çıktığı Eski Yunan' dan itibaren incelenmeye başlamıştır. Tarihin ilk dönemlerinde bu kavramın varolduğu ama içeriğinin bugünkünden ne kadar farklı olduğu ortaya konulmaya çalışılmış, tarihsel süreç içerisinde, Aydınlanma Çağı ile bu kavramın anlamının derinleşerek içerik kazandığı gösterilmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde, liberalizm içerisinde birey kavramının yeri ve günümüz liberal düşünürlerinin bireye olan bakışı incelenmiştir. Günümüzde liberalizm etkisi altında kalan birçok düşünür bulunmaktadır, ancak tezin kapsamını sınırlamak açısından son yıllarda büyük tartışmalara konu olmuş olan düşünürlerden Rawls, Dworkin ve Nozick ele alınmıştır. Rawls ve Dworkin ılımlı liberalleri temsil ettiğinden, Nozick ise bireycilikle ilgili aykırı düşüncelerinden ötürü seçilmiştir. Üçüncü ve son bölümde, günümüzde yaygın bir şekilde kabul edilmiş liberal sistemin bireycilik anlayışına şiddetle karşı çıkan komünotaryenler ele alınmıştır. Bu bölümde de ortak yönleri, bireyciliğe karşı çıkmak olan ama aralarında da bazı farklılıklar olan Maclntyre, Sandel, Taylor ve Walzer gibi düşünürler ele alınmıştır. Bu düşünürler, son yıllara ait bir güncel bir tartışmanın içinde bulunduklarından incelenmişlerdir. Sonuç bölümünde ise tez konusuna ilişkin bir değerlendirme yapılmıştır. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this thesis is to examine the concept of the“individual ”. In the first section the roots and the historical background of the concept of the individual are investigated, starting with the ancient Greece where the notion of the individual was first introduced. Although the concept of individual existed in the early stages of history, its content was different from that of today's modern interpretation of the word. We aimed at establishing that during its historical evolution the meaning of the concept of individual was deepened and it gained a richer content starting with the Age of Enlightenment. In the second section we investigated the place of the concept of the individual within the framework of liberalism and we studied views of liberal philosophers on this concept. Although there are many contemporary philosophers who are influenced by liberalism, in order to limit the content of this thesis, we have chosen to study the views of Rawls, Dworkin and Nozick whose ideas have been the source of many discussions among other philosophers. Rawls and Dworkin are chosen because they represent moderate liberals, whereas Nozick is chosen because of his extreme views on individualism. In the third and last section we have discussed communitarians who strongly oppose the interpretation of individualism maintained by the mainstream liberalism. In this section we considered philosophers Maclntyre, Sandel, Taylor and Welzer, all of whom oppose individualism, although there are differences among their point of views. These philosophers were studied because they represent contemporary views and arguments on the subject. In the concluding section of the thesis an overall evaluation of the subject is presented. iv