Teknolojik gelişmelerin sosyo - ekonomik dönüşümü sağlamasında devletin öncü rolü
The Lead role of government for getting the transformation of social and economic by the technical developments
  1. Tez No: 135394
  2. Yazar: MURAT HAKAN ÖZBÜLBÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ŞANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Ekonomi, Science and Technology, Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
oz İnsanlık günümüze değin birbirini izleyen ve kendisini ekonomik, sosyal, politik ve kültürel alanlarda değiştiren üç dönüşüm süreci yaşamıştır. İnsan geliştirdiği teknikler ve aletler ile toprağı işlemiş böylece ilk dönüşüm süreci olan tarım toplumunu ortaya çıkmıştır. İkinci dönüşüm; buhar makinesinin icadıyla başlayıp, kütlesel üretimi, fabrika sistemini, ücretli emeği, sabit sermaye teçhizatını, enerji ve bilime dayalı sermayeyi ortaya çıkartan sanayi devrimi ile gerçekleşmiştir. Sanayi devrimini yaratan teknolojilerin ekonomik alanda kullanılmasıyla oluşan yeni sosyal yapı ise sanayi toplumu olarak adlandırılmıştır. İçinde yaşadığımız zaman diliminde süren dönüşüm süreci ise bizi bilgi toplumuna doğru götürmektedir. Bilginin bir üretim faktörü haline geldiği, jenerik teknolojilerin çağı belirlediği bu yapıda teknoloji üretmek ve geliştirmek ön koşul haline gelmiştir. Bu nedenle teknoloji geliştirmeye yönelik bilimsel-teknolojik araştırmalar olağanüstü önem kazanmıştır. Günümüzde bilim üretimi tesadüflere dayalı olmaktan çıkmış bir sistem içinde, hedefe yönelik, planlı çalışma gerektiren ARGE faaliyetleri ile meydana getirilmektedir. Artık bu yaşamsal konuda devlet; bilim-teknoloji politikasının saptanması, öncelikli ARGE alanlarının belirlenmesi, girişimcilerin belirlenen doğrultuda yönlendirilmesi ve desteklenmesi, kaynak yaratılması, özel sektörün girmediği alanlarda faaliyet göstermesi ile müdahaleci olarak ekonomik hayatın içindedir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Till today, humanity lives 3 kinds of returning time which make changes in economy, social, policy and cultural. Human worked on earth with the improved technical and tools which becomes our first time returning as an agriculture community. Second time, returning began with the invention of steam machine which means production, manufacturing, labour, fixed capital, energy and capital of sience that builds up industrial period. New social team was called as industrial community by using all technics that builds up undustrial period in economy. Our living time pushes us to a knowledge community nowadays. As the sience becomes the fact of production and generic tecnology points out our time, our first and important aim should be producing and improving the technology. Because of this aim, all scientific and technical researchs gain extra ordinary importance for improving. Today production of sience are not made by chance, but work with system and plan by the actions of R&D. Well now today goverment interferes in economy life by actions such as building up sience-technology policy, finding the first R&D areas, making the direction to enterprices and supporting, finding sources, and acting in the areas that there is no private enterprises. if