Uluslararası antlaşmaların Türk Hukuku'nda hazırlanması ve iç hukuka etkileri
Preparation ot the international pact in Turkish Law and effect to national law
- Tez No: 135395
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ GÖKALP YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Balkanlar, Ortadoğu ve Asya Gelişmeleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
oz Bu çalışma ile uluslararası hukukun önemli bir kolu ve kaynağı olan uluslar arası antlaşmaların Cumhuriyet dönemi Anayasalarına göre nasıl hazırlandığını, hazırlanan bu antlaşmaların iç hukuka hangi yöntemlerle girdiğini ve iç hukukumuzda nasıl sonuçlar meydana getirdiğini yüksek yargı organları olan Anayasa Mahkemesi,Yargıtay ve Danıştay'ın konu ile ilgili verdiği kararlan tarayarak inceledik. Antlaşmaların Türk hukuk sistemine göre kanunlar karşısındaki statüsünün neresi olduğunu; Anayasa kuvvetinde mi yoksa kanun kuvvetinde mi yada ayrı bir statüde mi olduğunu öğreti ve uygulamadan örnekler vererek inceledik. Ayrıca antlaşmaların Anayasalarımıza göre egemenliğimizi nasıl etkilediğini egemenlik yetkisinin devrinin mümkün olup olmadığını Anayasanın genel ve özel hükümlerine değinerek açıklamaya çalıştık. Türkiye'nin Avrupa Topluluğu gibi supranasyonel bir kuruluşa üye olmasının, Türkiye'nin bugünkü Anayasasındaki egemenliğin devrini yasaklayan hükümler ile böyle bir kuruluşa girmesinin mümkün olmadığını gördük. Bu tezin hazırlanmasında bu konuda yazılmış ve yayınlanmış bütün kitap,dergi,makale jnternet, yargı kararları dergileri, TBMM tutanakları incelenerek konumuzla ilgili kısımlarından büyük ölçüde yararlanılmış ve teze katkısı sağlanmıştır. Ill
Özet (Çeviri)
ABSTRACT With this work, we have studied how the international treaties, which are an important branch and source of the international law, were prepared according to the Constitutions in the Republican Period, through which methods such treaties had been applied to the,domestic law and what kind of results it had had on our domestic laws by scanning the decisions delivered by the Constitutional Court, the Court of Appeals and the State of Council, which are the highest jurisdictional bodies. We also studied where the status of the treaties is according to the Turkish Legal system; whether it is on the Constitutional force or in law force or in any other statute by giving samples from the authorities and applications. We further tried to explain how the treaties have affected our sovereignty pursuant to our Constitutions, whether the delegation of sovereignty is possible or not as well as addressing on the general and special provisions of the Constitution. We have seen that it is not possible for Turkey to be a member to a supranational organization such as European Union, to join such an organization in respect of the provisions of the Constitution of Turkey in force, which forbids delegation of powers In preparing this thesis, all kind of books, journals, articles, Internet, decisions of superior courts, digests, the minutes of Turkish Grand National Assembly which had been written and published in this respect have been examined; the subjects concerning our topics have been made use of and thereby contributions have been made to the thesis.