Avrupa Para Birliği ve Türkiye ekonomisi üzerine olası etkileri
- Tez No: 135393
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ GÜRAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 513
Özet
oz Bu çalışmanın amacı, Avrupa Para Birliği ülkelerinin hangi nedenlerden dolayı ulusal paralarından vazgeçerek ortak bir parayı kabul ettikleri ve bu tercinin hem bu ülkeler, hem de Türkiye gibi bir yandan Avrupa Birliği'ne aday, diğer yandan Avrupa Birliği ile yoğun ticari ve mali ilişkileri bulunan üçüncü bir ülke açısından hangi etkilere yol açacağının ortaya konulması olmuştur. Öncelikle bölgesel parasal entegrasyon olan Avrupa Para Birliği'nin ekonomik analizinde temel olan Optimum Para Alanları Teorisi ana hatlarıyla açıklanarak bir para birliğinin kurulması ve sağlıklı işlemesi için gereken ekonomik koşullar ifade edilmiştir. Daha sonra Avrupa Para Birliği sürecinin tarihsel gelişimi ortaya konmuştur. Bu çerçevede tek paraya geçişin sadece parasal bir olgu olarak kalmayıp yol açabileceği reel ekonomik etkiler vurgulanmıştır. Özellikle Avrupa Birliği ülkelerinin fiyat istikrarına dayalı bir büyüme anlayışı etrafında para politikası alanındaki yetkilerini bağımsız Avrupa Merkez Bankasına devretmelerinin önemi üzerinde durulmuştur. Son olarak da, tek paraya geçilmesiyle Euro alanında ortaya çıkması beklenen değişikliklerin Türkiye ekonomisi üzerindeki olası yansımaları incelenmiştir. ABSTRACT The purpose of the thesis is to explore the reasons why European Monetary Union countries give up their national currencies and accept a common currency and determine the effects of this preference on the countries themselves and on the third party countries like Turkey, which are candidates for the European Union and on the other hand having intense commercial and financial relationships with the EU. First of all, the Theory of Optimum Currency Areas as a basis to the economic analysis of European Monetary Union is explained and the economic conditions necessary for a monetary union to be founded and functioning properly are stated. Then the historical evolution of European Monetary Union process is examined. In this framework, the potential real economic effects of the transition to one single currency are emphasized under the circumstances that the transition remains not only a monetary phenomenon. The importance of the transfer of monetary authority of individual countries to the independent European Central Bank for the purpose of economic development based on price stability is especially emphasized. As a last point, the potential effects of the transition to the single currency on Turkish economy are examined.
Özet (Çeviri)