Soğuk savaş sonrası Birleşik Almanya dış politikası (1990-1995)
  1. Tez No: 135409
  2. Yazar: TAHSİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOKTAMİŞ ATEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 305
Özet
oz Bu çalışmada Almanya'nın birleşme süreci, bu birleşmenin dış çevrelerde algılanış biçimi ile dış politika uygulamaları ele alınmıştır. Bu bağlamda Almanya dış politikasının bundan sonraki olası çizgisi, ulusal çıkarlar ve uluslararası koşullar çerçevesinde irdelenmeye çalışılmıştır. Ayrıca 1990 sonrası Türkiye- Almanya ilişkileri, bir takım faktörler ışığında tartışılmıştır. Almanya'nın birleşmesi başta Fransa ve İngiltere olmak üzere çoğu çevrelerde,“Acaba Almanya yeniden hakimiyet politikası geleneğine geri döner mi?”sorusunu gündeme getirmiştir. Her ne kadar Alman liderler“güç”politikasının yerini“sorumluluk'' politikasının aldığını ve Alman çıkarlarının AB ve Batı ittifakı içinde olduğunu iddia etseler de, Almanların AB'ni sadece kendi çıkarlarını gerçekleştirme aracı olarak kullandığına inanılmaktadır. Yugoslavya krizi, AB ve NATO'nun genişlemesi ile Alman Silahlı Kuvvetleri 'nin ”out of area“ kullanımı konularında, Almanya sadece ulusal çıkarlarını dillendirmekle kalmamış, gücünü ve etkisini kullanarak politikalarını ve tercihlerini ortaklarına kabul ettirmeyi de başarmışta. Almanya'nın orta ve uzun vadede uluslararası ilişkilerde daha çok ”Almancı" bir dış politika takip edeceğini söyleyebiliriz. Buna karşı II. Dünya Savaşı'ndan sonra Almanya tehlikesini, O'nu ikiye bölerek ortadan kaldırmaya çalışanlar, şimdi de O'nu AB ve NATO gibi çok taraflı kurumlara daha sıkı bağlayarak kontrol altında tutmayı planlamaktadırlar. ABSTRACT This doktoral thesis treats the reunification process of both German states, the perception of this from foreign periphry, and the application of its foreing policy since the reunification. In this respect, it has been tried to examine the possible path of German foreign policy from now on under. national interests and international conditions. In addition, it is emphasized on the relationship between Turkey and Germany taking in to consideration some of factors after 1990. France and England beeing at first, in many political and intellectual environment in the World the III
Özet (Çeviri)
oz Bu çalışmada Almanya'nın birleşme süreci, bu birleşmenin dış çevrelerde algılanış biçimi ile dış politika uygulamaları ele alınmıştır. Bu bağlamda Almanya dış politikasının bundan sonraki olası çizgisi, ulusal çıkarlar ve uluslararası koşullar çerçevesinde irdelenmeye çalışılmıştır. Ayrıca 1990 sonrası Türkiye- Almanya ilişkileri, bir takım faktörler ışığında tartışılmıştır. Almanya'nın birleşmesi başta Fransa ve İngiltere olmak üzere çoğu çevrelerde,“Acaba Almanya yeniden hakimiyet politikası geleneğine geri döner mi?”sorusunu gündeme getirmiştir. Her ne kadar Alman liderler“güç”politikasının yerini“sorumluluk'' politikasının aldığını ve Alman çıkarlarının AB ve Batı ittifakı içinde olduğunu iddia etseler de, Almanların AB'ni sadece kendi çıkarlarını gerçekleştirme aracı olarak kullandığına inanılmaktadır. Yugoslavya krizi, AB ve NATO'nun genişlemesi ile Alman Silahlı Kuvvetleri 'nin ”out of area“ kullanımı konularında, Almanya sadece ulusal çıkarlarını dillendirmekle kalmamış, gücünü ve etkisini kullanarak politikalarını ve tercihlerini ortaklarına kabul ettirmeyi de başarmışta. Almanya'nın orta ve uzun vadede uluslararası ilişkilerde daha çok ”Almancı“ bir dış politika takip edeceğini söyleyebiliriz. Buna karşı II. Dünya Savaşı'ndan sonra Almanya tehlikesini, O'nu ikiye bölerek ortadan kaldırmaya çalışanlar, şimdi de O'nu AB ve NATO gibi çok taraflı kurumlara daha sıkı bağlayarak kontrol altında tutmayı planlamaktadırlar. ABSTRACT This doktoral thesis treats the reunification process of both German states, the perception of this from foreign periphry, and the application of its foreing policy since the reunification. In this respect, it has been tried to examine the possible path of German foreign policy from now on under. national interests and international conditions. In addition, it is emphasized on the relationship between Turkey and Germany taking in to consideration some of factors after 1990. France and England beeing at first, in many political and intellectual environment in the World the IIIreunification of Germany has brought the question, ”whether Germany will return to its traditional hegomonial policy?“ Even though the Germany leaders are claiming that the ”power policy“ turned to ”responsibility policy“ and the Germany interests are included in EU and Western Pact, but it is generally accepted that Germany only uses the EU as a tool to realize its own interests. Germany has not only articulated its national interests regarding to Yugoslavia cricis, EU and NATO enlargement as well as the use of Germany Armed Forces ”out of area“ but also achived that its policies and requests have been accepted by its partners using its power and influence. In mid and long terms Germany will follow a more ”germanist" policy in the international relations.The actors who effort to eliminate the risk coming from Germany by dividing it in two parts after Second World War, now the same actors plan at keeping Germany under control by closely binding it in transnational institutions such as EU and NATO. (Düzeltme) IV