Çocuk istihdamı
- Tez No: 135408
- Danışmanlar: PROF. DR. NUR SERTER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
ABSTRACT Today, 250 million children between 6-14 years old are working in the world 120 million of them are working full day, 60 million children are working in dagerous work. In south- East Asia in some country the litte girls have been employet sex matter Nowadays, child employement is a serious problem to solve. Especially, in the Asia region, a big number of children are working in spite of their little age. It must to solve the problem of poverty for eradication the child labor. Child employement is due to the poverty and it cause the continuation of poverty. In Turkey, one milllion six hundred thirty five childrend between 6-17 have been working because of socieconomic situation. As a result of my research they are determined the children of poor family. İn the country they are working as farmer or raiser of animals, in the city they are peddler, some times they are seller of paper handkerchief, the other times, seller of water, or shoeshine boy. For exterminate this problem firstly, it must to end poverty in Turkey as well as in the World. At the same time social state have to make his function olso the international organizations, nongovernmental organizations and volunteer organizations must collaborate for resolution of this problem. OZ Bugün dünyada 6-14 yaş arası 250 milyon çocuk çalışmaktadır. Bunlardan 120 milyonu tam gün çalışmaktadır, 60 milyonu ise tehlikeli işlerde çalışmaktadır. Güney doğu Asya'daki bazı ülkelerde küçük kızlar sex sektöründe çalıştırılmaktadır. Günümüzde çocuk istihdamı çözülmesi gereken önemli bir problemdir. Özellikle Asya bölgesinde çok sayıda çocuk küçük yaşta olmalarına rağmen çalışmaktadırlar. Çocuk istihdamı problemini yok etmek için yoksulluğun ortadan kaldırılması gerekmektedir. Çocuk istihdamı yoksulluğun sonucudur ve yoksulluğun devamını neden olmaktadır. Türkiye'de 6-17 yaş arası 1 milyon 635 bin çocuk sosyo- ekonomik durumlarından dolayı çalışmaktadırlar. Araştırmamın sonucuna göre bunlar fakir aile çocuktandır. Bu çocuklar kırsal kesimde çiftçilik ve hayvancılık, şehirlerde ise seyyar satıcılık, bazen kâğıt mendil, diğer zamanda su satıcılığı yada ayakkabı boyacılığı yapmaktadırlar. Çocuk istihdamı problemini dünyada ve Türkiye'de çözülmesi için öncelikle yoksulluğun ortadan kaldırılması gerekmektedir. Ayni zamanda sosyal devletin fonksiyonlarını yerine getirmesi gerekmektedir. Uluslar arası kuruluşlar, hükümet dışı kuruluşlar ve gönüllü kuruluşların problemin çözümünde elbirliği yapmaları gerekmektedir. uı
Özet (Çeviri)