Örgütsel bağlılık: Türk Silahlı Kuvvetlerinde yapılan bir araştırma
Organizational commitment
  1. Tez No: 135444
  2. Yazar: MUHSİN BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİÇ KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde görev yapan subayların rasyonel, duygusal ve ahlaki bağlılık derecelerinin ölçülerek hangi öğenin ağır bastığının belirlenmesidir. Araştırmanın diğer bir amacı ise örgütsel bağlılığı etkileyebileceği öngörülen çeşitli kişisel değişkenler ile bağlılık arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Olumsuz iş davranışlarını önlediği ve örgütsel performansı arttırdığı ileri sürülen örgütsel bağlılığın yam sıra çalışanların işle ilgili tutumlarını yansıtan iş tatmininin de örgütsel davranışlar üzerinde önemli etkisi olduğu değerlendirilerek bu çalışmaya dahil edilmiştir. Bunun için öncelikle örgütsel bağlılık ve iş tatmini konularındaki kuramsal yaklaşımlar özetlenmiştir. Ardından kuramsal yaklaşımlar doğrultusunda 17 ifadeden oluşan örgütsel bağlılık anketi ve yine 17 ifadeden oluşan iş tatmin anketi oluşturulmuştur. Çalışma için, anketin minimum 244 kişiye uygulanması gerektiği belirlenmiştir. Ancak eksik cevaplanabilecek ya da hiç doldurulmayacak anketlerin olabileceği değerlendirilerek seçkisiz yöntemle 350 kişiye anket gönderilmiştir. Uygulama sonunda 272 adet anket cevaplanmıştır. Bunlardan 265 tanesi değerlendirmeye alınmıştır. Yapılan araştırma sonunda, KKK' lığı bünyesinde görev yapan subayların duygusal ve ahlaki bağlılık derecelerinin rasyonel bağlılık derecelerinden daha yüksek olduğu bulunmuştur. Yaş, medeni durum, kaynak, rütbe, görevdeki toplam hizmet süresi, bakmakla yükümlü olunan çocuk sayısı ve eşlerin iş durumu şeklinde ele alman kişisel değişkenlerden hiçbirisi ile örgütsel bağlılık arasında ilişki bulunmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Main purpose of this study is to measure the ratioanal, affective and moral commitment degrees and to determine which component has a strong influence on Turkish Land Forces officers. The other purpose of the study is to investigate the relation between commitment and personal variables which is presupposed that has effects on commitment. It is stated that organizational commitment is preventing the negative job behaviours and increasing the organizational performance. By the side of organizational commitment, job satisfaction which reflects employee's attitudes is included in this study by considering that job satisfaction has also important effects on organizational behaviours. For this reason theoretical approaches about organizational commitment and job satisfaction are first summarized. Then in the direction of these approaches Organizational Commitment Questionnaire that consists of 17 expression and Job Satisfaction Questionnaire again consists of 17 expression is formed. It is found that inquiry must be administered to minimum 244 subjects. In order to prevent lacking or missing inquiries, 350 inquiries were sent to subjects who were chosen at random. At the end of administration 272 inquiries were answered. 265 of those were evaluated. Results of the study revealed that the degree of affective and moral commitment is higher than the degree of rational commitment among Turkish Land Forces officers. It is found that there is no relation between organizational commitment and none of the personal variables those age, marital status, resource, rank, total working years, the number of the child and occupation of mates.