Ayakkabı sektöründeki KOBİ'lerin finansman sorunları ve Manisa bölgesinde bir uygulama
Financial problems of SME's in footwear manufacturing sector and an application in Manisa region
- Tez No: 135451
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVDET KAYALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Son yıllarda gelişmiş ülkelerdeki ayakkabı ve deri imalat sanayinde faaliyet gösteren işletmelerin üretimlerini işgücü maliyeti düşük olan ülkelere kaydırma eğilimleri Türkiye için özellikle ayakkabı imalat sanayinde önemli fırsatlar doğurmuştur. Bu çalışmada Manisa İli'nde ayakkabı imalat sektöründe faaliyet gösteren küçük ve orta boyutlu işletmelerin finansman sorunları incelenmiş ve çözüm önerileri sunulmuştur. Öncelikle genel olarak KOBÎ'lerin tarihsel gelişimi, özellikleri ve tanımları teorik olarak, daha sonra ayakkabı imalat sektörünün Türkiye ekonomisindeki yeri, dış ticareti, dünya ve Avrupa Birliği (AB) ülkelerindeki durumu, gümrük birliğinin sektöre etkisi ele alınmıştır. Son olarak sektörün sorunlarını belirlemek amacıyla bir anket çalışması yapılmıştır. Anket çalışmasının sonucunda Manisa İli'ndeki ayakkabı imalat sektöründeki finansman sorunlarının genellikle Türkiye'deki sektör sorunları ile paralellik gösterdiği, ancak altyapı, işyeri seçimi, kalifiye eleman konularında sorunların bir ölçüde aşıldığı görülmüştür. Çalışmanın son bölümünde anket çalışmasının sonuçlarına da dayanarak ayakkabı imalat sektöründeki sorunların çözümüne yönelik önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Recently many developed countries have shifted their leather & footwear manufacturing industries to the countries that have cheaper labor. That shifting created positive opportunities for Turkish leather and footwear manufacturing industry. In this study we have searched financial problems and solutions for small and medium size businesses (S&MSB) that are in leather & footwear manufacturing industry in Manisa. The study includes some of the following topics; History of small and medium size businesses, theoretical framework of small and medium size businesses, the role of leather and footwear manufacturing industry in Turkish economy and in the European Union countries. The next part contains a survey, in order to identify the major problems of the leather and footwear manufacturing industry in Turkey. The survey helped us to understand the effects of recent economical crises on leather and footwear manufacturing industry respect to the rest of the industries in Turkish economy. As a result, we have seen that in Turkey, there are many similarities between leather and footwear manufacturing industry and the other industries in terms of the financial problems. Finally the last part of the study includes some solution suggestions for the leather and footwear manufacturing industry's problems.