Kariyer yönetimi ve kariyer planlama
Career management and career planning
- Tez No: 135452
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİNÇ KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmada, Manisa Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan işletmelerde însan Kaynakları Bölümünün varlığı ve kariyer sistemi faaliyetierinin uygulanma dereceleri araştırılmıştır. Araştırmada kariyer sisteminin diğer insan kaynaklan fonksiyonları ile olan ilişkisine değinilmiştir. Çalışmada öncelikle ÎKY ve fonksiyonları ile ilgili genel bilgiler verilmiş olup, bu çatı altında kariyer yönetimi, kariyer planlama ve performans değerlendirme hakkında açıklamalar yapılmıştır. Bu yaklaşımlar doğrultusunda 12 sorudan oluşan İKY ve Kariyer Sistemi anketi oluşturulmuştur. Anket çalışması için altmışın üzerinde şirketle görüşülmüş ve bu şirketlerin ellisinden olumlu yanıt alınmıştır. Anket çalışması yüzyüze görüşme şeklinde yapılmıştır. Ayrıca anket çalışmasıyla kariyer sistemi ile ÎKY, personelin düşüncelerinin alınması ve sisteme gösterilen direniş parametreleri arasındaki bağımlılık ilişkisi SPSS istatistik programı yardımıyla incelenmiş ve sonuç olarak bu parametreler arasında bağımlılık ilişkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, presence of Human Resources Department and application degrees of career activities in the firms which are located in Manisa Organized Industrial District are searched. Providing general information of Human Resources and its functions in the study, literature on career management, career planning and performance appraisal are examined. From the point of view of these approaches, a survey consisting of twelve questions about HRM and career system is arranged. For the survey, more than sixty firms are interviewed with and fifty of them have agreed to contribute to the research. They all are interviewed with face to face. Relationships between career system with HRM, getting the opinions of the staff and organizational resistance to the system are examined through SPSS statistical program. As a result it is found that there is a relationship of dependency among these parameters.