Ahmet Altan'ın romanları ve romancılığı üzerine bir araştırma
A study of Ahmet Altan's novels and his novel
  1. Tez No: 135464
  2. Yazar: CANAN SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESUT TEKŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 358
Özet
Bu arastırma, 1980 sonrası Türk romanının önemli yazarlarmdan Ahmet Altan'ın romanlarını ve romancılığını ele almaktadır. Araştırmanın önemi, çağdaş Türk edebiyatının çok okunan ve tartışılan romancılarından Ahmet Altan'ın romanlarının yazarın okur karşısındaki tavrı da göz önünde tutularak değerlendirildiği ve Türk romanı içindeki yerine yerleştirildiği ilk çalışma olmasıdır. Araştırma giriş, üç bölüm, sonuç ve kaynakçadan oluşmaktadır. Giriş kısmı üçe ayrılmaktadır. Öncelikle roman türünün tarihî gelişimi verilmiş, daha sonra 1980 'e kadar Türk romanının genel seyri üzerinde durulmuş, ardından 1 980 sonrası Türk romanı hakkında genel bir bilgi verilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde; Ahmet Altan'ın hayatı, edebî kişiliği ve eserleri, ikinci bölümünde romanların tahlili, üçüncü bölümünde ise genel olarak Ahmet Altan'ın romancılığı ele alınmaktadır. Her üç bölümde de elde edilen malzeme, romanlardan örneklerle ortaya konulduktan sonra bunların tahlili yapılmıştır. Sonuç kısmında ise, çalışmanın genel bir değerlendirmesi verilmiştir. Kaynakça kısmında, çalışma sırasında yararlanılan makaleler, gazete ve dergi yazdan ile kitaplar verilmiştir. Söz konusu çalışma ile Ahmet Altan'ın romancılığının temel özelliklerinin ortaya konması ve Türk edebiyatı içindeki yerine yerleştirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study analyses the novels and the authorship of one of the major Turkish novelists of the post 1980's, Ahmet Altan. The significance of this work is that, taking also the authors attitude towards the reader, it is the first study that evaluates and gives Ahmet Altan's novels a place in Turkish literary tradition as one of the most read and discussed novelists of contemporary Turkish literature. The study consists of an introduction, three chapters and a bibliography. The introduction part can also be divided into three. First of all it lays out the historical development of the novel genre; then it gives a general overview of Turkish novel until 1980's; finally it gives some general information about the novel ofpost 1980's Turkey. The first part of the study deals with the life of Ahmet Akan, his literary characteristics and his works; the second chapter analyses his novels and the third part deals with his authorship in general In each of the three chapters, the material obtained is introduced through examples and then analysed. The conclusion gives a general evaluation of the study. The bibliography lists the articles both from the magasines and newspapers and the books that this study benefited from. Finally, this study aims to reveal the fundamental characteristics of Ahmet Altan's novels and to place him among the major authors of contemporary Turkish literature.