İlköğretimde örgüt kültürü ile kalite uygulamaları arasındaki ilişki
A Relationship between organizational culture and quality practices in elemtary schools
  1. Tez No: 135463
  2. Yazar: FİLİZ ERTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET AYPAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET Bu araştırmada, Müfredat Laboratuvar İlköğretim Okullarında görevli yönetici ve öğretmenler ile normal İlköğretim Okullarında görev yapan yönetici ve öğretmenlerin görüşleri temel alınarak örgüt kültürü ve kalite uygulamaları arasında bir ilişki bulunup bulunmadığının saptanması amaçlanmıştır. Araştırmanın birinci bölümünde giriş, problem, araştırmanın amacı, araştırmanın önemi, ilgili araştırmalar, sayıltılar, sınırlılıklar, tanımlar yer almaktadır. Araştırmanın ikinci bölümünde örgüt kültürü ve eğitimde kalite konusunu ele alan çalışmalar incelenmiştir. Örgüt kültürü başlığı altında örgüt, kültür, örgüt kültürü, okul kültürü, okul kültürünün yönetimi ve değişmesi, gelecekteki yeni bir okul kültürü gibi konulara değinilmiştir. Eğitimde kalite bölümünde ise kalitenin tanımı, tarihçesi, felsefesi ve ilkeleri, kalite geliştirmede kullanılan araç ve teknikler, eğitimde kalite gibi konular üzerinde durulmuştur. Araştırma Çanakkale ili Müfredat Laboratuvar ilköğretim okulları ile bu okulların bulunduğu ilçelerden yansız örneklem yöntemiyle seçilmiş normal İlköğretim Okullarında 2002-2003 öğretim yılında görev yapan yönetici ve öğretmenler üzerinde yürütülmüştür. Araştırma sonuçları niceliksel verilerin analizi sonucunda elde edilmiştir. Niceliksel veriler Müfredat Laboratuvar İlköğretim Okulları ve normal İlköğretim Okullarında görevli yönetici ve öğretmenlerin örgüt kültürü ve kalite uygulamalarına yönelik düşüncelerinin saptanabilmesi için anket formu yardımıyla toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara dayalı olarak Müfredat Laboratuvar İlköğretim Okulları ve normal İlköğretim Okulları arasında genel ortam faktörleri, programla ilgili faktörler, bürokratik faktörler, sistem faktörleri ve okul ortamı faktörlerinde aralarında anlamlı farklılıklar olduğu saptanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, araştırmanın alt amaçlarının kısmen desteklendiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research investigated that whether there is a relationship between organizational culture and quality applications based on the views of administrators and teachers in Curriculum Laboratory Primary Schools and normal Primary Schools. The first section of the research includes introduction, problems, the aims and the importance of the research, relevant literature, limitations, and definitions. In the second section, the literature regarding organizational culture and quality in education are reviewed. Under 'Organization Culture', subjects such as organization, culture, organizational culture, school culture, the problem of change in school culture, how to create a new school culture in future are reviewed. As for the section 'Quality in Education', emphasis is on definitions, history, philosophy and principles of the quality, as well as materials and techniques used in developing organizations based on Total Quality Management (TQM). The subjects of this study administrators and teachers who have been working during the academic year of 2002-2003 with all Curriculum Laboratory primary schools and a random selection of normal schools in Çanakkale constituted the sample. The study used a survey method and the data gathered using a questionnaire that includes questions on organizational behavior and quality applications in schools in the sample. The findings indicate that mere are significant differences between Curriculum Laboratory Primary School and normal Primary Schools concerning the variables under investigation in this study. The significant differences found in the following variables between the two types of schools: General school context variables, school context, curriculum, bureaucratic factors, systemic factors. These results indicate that the sub- goals of this research were partially supported.