Türkiye'deki illerin trafik kazaları bakımından sınıflandırılması
The Classification of provinces in Turkey by the traffic accidents
  1. Tez No: 13548
  2. Yazar: YAŞAR ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MÜSLİM EKNİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
TÜRKİYE'DEKİ İLLERİN TRAFİK KAZALARI BAKIMINDAN SINIFLANDIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Yaşar ÖZDEMİR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1991 OZ Bu araştırma, Türkiye'deki illerin trafik kazaları bakımın dan yerlerini belirlemek için yapılmıştır. Araştırmada, bazı değişkenlere göre 1985 yılı trafik kazaları sayıları veri olarak alınmış ve çözümleme, temel bileşenler analizi yöntemi ile yapılmıştır. Sonuç olarak, trafik kazaları sayısı yönünden benzerlik gösteren iller aynı sınıfta toplanmıştır. Bunun sonucu 5 ayrı sınıf oluşmuştur. En fazla yoğunlaşma, 1. grubu oluşturan iller sınıfında olmuştur. İkinci sınıf 9 ili, üçüncü sınıf 4 ili, dördüncü sınıf 3 ili ve beşinci sınıf 1 ili kapsamaktadır. Ayrıca, analiz sonucu illere ilişkin bir sıralama elde edilmiş, bu sıralamada büyük iller bariz bir şekilde kendilerini göstermişlerdir. II
Özet (Çeviri)
THE CLASSIFICATION OF PROVINCES IN TURKEY BY THE TRAFFIC ACCIDENTS (M.Sc. Thesis) Yaşar ÖZDEMİR GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1991 ABSTRACT This research has been done for specifying the ranks of provinces in Turkey by the traffic accidents. The Analysis of Principal Components was used in this research. For this, the numbers of traffic accidents in 1985 by some different variates were examined as data and analized. In the results, the provinces resembling by the number of accidents were involved in the same class. In the classification we obtained five diffe rent classes. Most of the provinces consantrated in the first class. The second class consists of nine provinces, and the third four, the fourth three, and the fifth consists one province. In addition to the classification, we obtained an ordering of the provinces. In the ordering, especially the large cities prominently prove their worth. Ill