Ulaştırma modeli ve Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu'nda bir uygulama
A Transportation model and its application at Turkish coal enterprices
- Tez No: 13547
- Danışmanlar: PROF.DR. ALPTEKİN ESİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ULAŞTIRMA MODELİ VE TÜRKİYE KÖMÜR İŞLETMELERİ KURUMUNDA BİR UYGULAMA (Yüksek Lisans Tezi) Selver KARADA? GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ŞUBAT-1991 ÖZ Üretim Sürecinin tamamlanması ile beraber mamullerin çeşitli tüketim merkezlerine gönderilmesi problemi ile karşılaşılır. Herhangi bir işletmenin, aynı mamulü üreten ve çeşitli bölgelerde bulunan birkaç müessesesi bulunabilir. Daha genel bir deyişle, birtakım malların, bazı depolardan birçok kullanım veya tüketim merkezine taşınması problemi ile sık sık karşılaşırız. Bu tezde toplam taşıma maliye tinin kuruluşa getireceği mali yük gözönüne alınarak Doğrusal Programlama Modellerinin özel bir şekli olan Ulaştırma Modeliyle Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumunda ek bir yatırım yapmadan minimum maliyet ile optimum taşıma miktarı hesaplanmıştır. Çözümlerde QSB (Quantative System sfor Business) bilgisayar paket programı kullanılmıştır. İİ
Özet (Çeviri)
A TRANSPORTATION MODEL AND ITS APPLICATION AT TURKISH COAL ENTERPRICES A MASTER'S THESIS by SELVER KARADA? in GAZİ UNIVERSITY INSTUTUTE OF NATURAL AND APLLIED SCIENCES FEBRUARY-1991 ABSTRACT After finishing the production period we meet with the problem of sending the product to different consumption centers. Any company should have more than one enterprises located at different regions and producing the same product. Or in general we always meet with the problem of transporting some material from some stores to many usage or consumption centers. In this thesis, by considering the financial load of transportation cost to a company, for Turkish Coal Enterprises without making any additional investment, minimum cost and optimum amount of transportation are calculated with using the transportation model which is a special type of Linear Programing Modes. QSB (Quantative Systems for Business) soft ware package program is used for analytical solutions. ill