İlköğretim okullarındaki din kültürü ve ahlak bilgisi öğretim programlarının karşılaştırmalı bir değerlendirmesi
The Evaluation of basic education schools religions culture and ethic knowledge curriculuns
- Tez No: 135506
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP KAYMAKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
DKAB dersinin uygulayıcısı olan öğretmenlere ve Din Eğitimi araştırmacılarına Eski ve Yeni Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretim programlarını ele alarak özellikle amaçlar ve kapsam yönünden öğrenmek istedikleri farklılık ve benzerlikleri karşılaştırarak tespit etmek için yapılmış bir çalışmadır. Araştırmamızda öncelikle eğitim, öğretim, din eğitimi gibi temel kavramlar ele alınmış, Din eğitiminin genel eğitimdeki yeri ve Türkiye'de örgün din eğitimi faaliyetleri hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra eğitimde program geliştirmenin önemi üzerinde durulmuş, din öğretiminde program geliştirmedeki hedefler ve bu hedeflere etki eden faktörler tespit edilerek din öğretimine özgü program geliştirme modelleri araştırılmıştır. Eski ve yeni DKAB dersi öğretim programlan amaç ve kapsam yönünden hem program öğelerine yönelik teorik olarak karşılaştırılarak değerlendirilmiş, hem de DKAB dersinin uygulayıcısı olan öğretmenlerin programlan karşılaştırarak değerlendirdikleri bir alan araştırması çalışmamız içerisinde yer almaktadır. Çalışmamız dört ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kavramlar ve din eğitimi, ikinci bölümde eğitim ve öğretimde program ve program geliştirme, üçüncü bölümde Eski ve yeni Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretim programlanmn karşılaştırmalı değerlendirilmesi yapılmıştır. Dördüncü bölümde de Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretim programlanmn karşılaştırılması üzerine DKAB dersi öğretmenleri üzerinde yapılmış bir alan araştırmasına yer verilmiştir. Sonuç kısmında ise araştırmamızın neticesinde edindiğimiz bulgulara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis will deal with the former and the new religion and ethic lecture programs for the teachers and researchers of religion who apply the DKAB class and it also establishes the smilarities and the differences they want to learn according to their purposes and scopes. In our research, first we studied the main terms like education, instruction, religious education and the place of religious education in the education system in general and we gave information about religious education in Turkey. Later, we examined the importance of program improvments in the education programs. We also examined the effective factors on the program improvment models. We compared the former and the new DKAB education programs according to their purposes and scopes theoretically. We also included a case study in which the program comparisons of the teachers of DKAB are present. Our study consist of 4 parts. In the first the terms and religion education, in the second part, programs and program improvments in education and in the third part the comparisons of the farmer and the new religion and ethic classes are examined. In the forth part, a case study on teachers of DKAB is presented. In the conclusion section, we presented the result we found as a result of our research.