Dirac elektron teorisinde 1/N açılımı
1/N expansion for the dirac electron theory
  1. Tez No: 13552
  2. Yazar: METİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
D IR AC ELEKTROM TEDRİSİMDE 1/ M AÇILIMI (Yüksek Lisans Tezi) Metin YILMAZ GAS I ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ŞUBAT 1991 62 Bu çalışma Dirac'ın relativistik dalga denkleminin N boyutta ele alınması ve bunun bazı sonuçlarından oluşmaktadır, ilk olarak Dirac formalizmi N boyut için gözden geçirildikten sonra denklemin radyal kısmı ele alındı. Ve bu denklemi çözmek için l/N açılım metodu kullanıldı. Sonra Coulomb potansiyeli için bu metot doğrulandı ve bu formalizm perdelenmiş Coulomb po tansiyeline uygulandı. Bulunan sonuçlar tam değerlerle ve sarf yaklaşımı sonuçları ile karşılaştırıldı. II
Özet (Çeviri)
1/N EXPANSION FOR THE D MAC ELECTRON THEORY QvLSc. Thesis) Metin YILMA2 GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY FEBRUARY 1991 ABSTRACT With this work, we study a relativistie 1/N expan sion method for the electron in various potentials. First, the Dirac formalism is reviewed in N dimensions and the radial part is studied in this context. Then we clarify the method with Coulomb potential, and apply this formalism to the screened Coulomb potential. Our results are compared with the exact values and envelo pe approximations results. Ill