Toryum ve uranyum mikrokümelerinin yapıları ve enerjileri: ampirik potansiyel enerji fonksiyonu ile hesaplama
The Stable structures and energies of thorium and uranium microclusters: computation by an empirical potential energy function
- Tez No: 13551
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞAKİR ERKOÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
TORYUM VE URANYUM MİKROKÜMELERİNİN YAPILARI VE ENERJİLERİ: AMPİRİK POTANSİYEL ENERJİ FONKSİYONU İLE HESAPLAMA Doktora Tezi Ali ihsan GÜCÜS GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ÖZ Bu çalışmada Toryum (Th) ve Uranyum (U) elementlerinin izole edilmiş mikrokümelerinin (3-13 atomlu) kararlı yapıları ve enerjileri, ikili ve üçlü atomik etkileşmeleri içeren ampirik bir potansiyel enerji fonksiyonu (PEF) kullanılarak hesaplanmıştır. PEF'nda iki-atom etkileşmeleri Mie Potansiyeli ile üc-atom etkileşmeleri de Axilrod-Teller Potansiyeli ile temsil edilmiştir. PEF bulk kohesiv enerjisi; bulk stabilite şartı ve spektroskopik sabitler kullanılarak parametrize edilmiştir. Kullanılan PEF ile yapılan hesaplamalar sonucunda Toryum ve Uranyum mikrokümelerinin her ikisinin de düzlemsel bir geometriye sahip oldukları görülmüştür. -I-
Özet (Çeviri)
THE STABLE STRUCTURES AND ENERGIES OF THORIUM AND URANIUM MICROCLUSTERS : COMPUTATION BY AN EMPIRICAL POTENTIAL ENERGY FUNCTION Ph. D. Thesis Ali ihsan GÜCÜS GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY Abstract In this study, the stable structures and energies of the isolated microclusters of Thorium (Th) and Uranium (U) elements were calculated by using an empirical potential energy function (PEF) containing two- and three-body atomic interactions. In the PEF two- and three-body atomic interactions were represented by the Mie-type pair-potantial and Axilrod-Teller type triple-dipole (DDD) potential, respectively. The PEF is parametrized by using the bulk cohesive energy, the bulk stability condition and the spectroscopic constants. It has been found that the most stable structures of the microclusters are planar for both elements. -II-