Mersin ili kayısı bahçelerinde şeftali güvesi, Anarsia lineatella Zell. (Lepidoptera:Gelechiidae)'nın popülasyon takibi ve mücadelesi üzerinde araştırmalar
Researches on the population dynamics and chemical control of the peach twig borer, Anarsia lineatella Zell. (Lepidoptera:Gelechiidae) in apricot orchards in Mersin
  1. Tez No: 135578
  2. Yazar: NAİM ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RİFAT ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma, 2001 - 2002 yıllarında Mersin iline bağlı Erdemli ve Mut ilçelerindeki kayısı bahçelerinde yürütülmüştür. Denemede, Şeftali güvesi (Anarsia lineatella Zell)'nin. ergin popülasyon takibi ile zararlının kimyasal mücadelesinde biyo - preparat, Bacillus thuringiensis ve bazı Böcek Büyüme Düzenleyicilerin zararlı üzerindeki etkinlikleri araştırılmıştır. Ayrıca“Tahmin - Uyarı”çalışmalarında kullanılmak üzere, A. lineatella'' ma. mücadele zamanının belirlenmesi amacıyla Pherecon (20 x 25 cm) tipi cinsel çekici tuzaklar kullanılarak, Rice ve ark. (1982; 1992)'nın geliştirdiği gün - derece modeli uyarlanmıştır. Çalışma sonucunda, Şeftali güvesi ergirderinin Mut (Mersin) yöresinde ilk olarak nisan ayı başlarında (01 - 10 Nisan) cinsel çekici tuzaklarda yakalandığı ve son ergin uçuşunu ise ortalama 20 Kasım'da yaparak, doğada yaklaşık 7,5 ay süreyle aktivitesinin devam ettiği belirlenmiştir. Ayrıca A. lineatella' ran son dölüne ait genç bireylerinin de, kasım ayı sonlarına doğru kışlağa çekildikleri gözlenmiştir. 01 Ocak'tan itibaren maksimum sıcaklıklar toplamı 1200 °C olunca, feromon tuzaklarının bahçeye asılma zamanı, tuzaklarda ilk ergin yakalandıktan sonra etkili sıcaklıklar toplamı 250 gün - derece olduğunda ise, uygun ilaçlama zamanı olarak saptanmıştır. Şeftali güvesi'nin bölgede nisan - mayıs, haziran - ağustos ve eylül - kasım aylarında üç ergin uçuşu ile mayıs, temmuz ve ağustos veya kasım aylarında olmak üzere de, 3 - 4 kez tepe noktası oluşturduğu tespit edilmiştir. A. lineatella'ya. karşı etkinlik denemesinde kullanılan ilaçlar, denemenin yürütüldüğü 2001 - 2002 yıllarında etkili bulunmuştur. Anahtar Kelimeler; Kayısı, Şeftali güvesi, Anarsia lineatella Zell., Popülasyon Takibi, Kimyasal Mücadele
Özet (Çeviri)
This study was carried out in apricot orchards in Erdemli and Mut towns of Mersin in 2001 - 2002. İn this study, the adult population dynamics of Peack twig borer (Anarsia lineatella Zell.) was monitored and the effects of Bacillus thuringiensis and some insect graving regulators on the pest were investigated. Also,“Early warning and Forecasting Method”day - degree model developed by Rice et al. (1982; 1992) was adapted to determine the control time for Peach twig borer by means of pheromone traps (20 x 25 cm). At te end of tis study it was determined tat te Peac twig borer adults were caugt by pheremon traps firstly in the beginning of April and they start to fly on avarage 20 th. Of October. Also, they continuou to activate for 7, 5 months and young larvae belonging the last generation were observed to go to owerwintering areas. It was determined that placing time of the traps in orchards starts from first January to that the total maximum temperature was 1200 °C and after first adults were caught, the total effective temperature was determined to be 250 day - degree. It was determined that Peach twig borer had three adult flying periyod in April - May, June - August and September, it peaked three and four times in May, July and August or November. Also, the chemicals tested against A. lineatella was found effective in 2001 - 2002. Key Words; Apricot, Peach Twig Borer, Anarsia lineatella Zell., Population Development, Chemical Control II