Prizmatik parçaların bilgisayar yardımı ile tasarımı, NC programlarının hazırlanması ve imalatı
Computer aided design, computer aided NC programming and computer aided manufacturing for prismatic parts
- Tez No: 13557
- Danışmanlar: PROF.DR. FEVZİ ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
ÖZET PRtZMATİK PARÇALARIN BÎLGÎ SAYAR YARDIMI ÎLE TASARIMI, NC PROGRAMLARINIM HAZIRLANMASI VE ÎMALATI GÜRBÜZ, Rıza Yüksek Li şans Tez i, Gaz i üni vorsi tesi Makina Mühendisliği Ana Bilim Dalı Tez Yöneticisi! Prof. Dr. Fevzi ERCAN Ocak 1991, 195 Sahi f e Tez konusu genel olarak üç kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısımda (Bölüm 3) seçilmiş prizmatık parçaların bilgisayar yardımı ile tasarımı yapılmıştır. Parçaların tasarımı Auto -Cad yazılımı kullanılarak yapılmış olup, çıktılar yazıcı ve çizicilerden alınmıştır. İkinci kısımda (Bölüm 4) parçaların bilgisayar yardımı ile NC programları hazırlanmıştır. Süreç planlamasında önemli bir yer tutan NC Programlarının hazırlanması tez* in esasını oluşturmuş tur. Süreç planlanmasının tabii akısı içinde ilk olarak parça geometrileri tanımlanmış, ikinci olarak, takım ve malzeme dosya larından istifade edilerek NC programı için gerekli ilerleme miktarı, işmili dönme hızı ve takım kodları belirlenmiştir. NC Programı için diyalog metodu ile F, S ve T değerleri kullanıcı tarafından programa dışardan girilerek. bilgisayar yardımıyla tasarımlanan parçaların ölçüleri ve geometrisine göre NC programı hazırlanmıştır. -İÜ-üçüncü kısımda (Bölüm 4 ve 5> söz konusu parçaların CNC tezgahla rında islenmesi ele alınmıştır. Tasarım ve NC programları hazırlanan is parçalarının işlenmesi için NC programları ara kablo ile CNC tezgahının bilgisayarına aktarılmıştır. İS parçaları ve takımlar uygun bağlama metodu ile tazgaha bağlan mış* takım boyları yapılarak isleme göre ayarlanmıştır. Takımlar programdaki başlangıç noktasına ayarlandıktan sonra CNC tezgahı nın başlasa tuşuna basılarak parçalar işlenmiştir. Tezin hazırlanmasında IBM uyumlu 80286 Data General Bilgisayar, H.P. ve Cal-Comp çizici, Data General yazıcı, ve EKCO Fi CNC freze tezgahı kullanılmıştır. Anahtar Kelimeler - Bilgisayar Yardımı İle Tasarım - Bilgisayar Yardımı İle NC Programlarının Hazırlanması - Bilgisayar Yardımı İle İmalat. -IV-
Özet (Çeviri)
COMPUTER AIDED DESIGN, COMPUTER AIDED NC PROGRAMMING AMD COMPUTER AIDED MANUFACTURING FOR PRISMATIC PARTS GÜRBÜZ Rıza M. F». in Mechanical Engineering Supervisors Prof. Dr. Fevzi ERCAN.lanuary 1991, 195~Pages The topic of thesis consists of three main sections. In the first section (Chapter 3) some sample prismatic parts have been designed by the aid of a computer. The desings of these prismatic parts have been performed by using Auto-Cad Software and design outputs have been printed or plotted. The NC part programming of the above mentioned parts have been prepared by the aid of a computer in the second section (Chapter 4). The NC part programming, which has a very important role in the process planning, was the essential part in this thesis. In the natural preparation of process planning, first, of all; geometry of parts have been described} then feed rate, spindle speed and the tool codes have been determined by getting some constants from tool and material index. F, S and T values have been entered by the user by using dialog method. The parf^ have been designed by the aid of the computer The NC part programming of the parts designed by the aid of a computer, have been prepared by taking account, the size and the geometry of these parts. In the third section (Chapter 5 and A) the above mentioned parts have been studied from the stand point, of manufacturing in a CNC machine. The desing and the NC part programming prepared for these parts have been transfered to the NC machine via interface cable in order to machine the parts. Prismatic parts have been manufactured by pushing the starting key of the CNC milling machine. In preparing this thesis P.0286 Data General Computer, H. P. Cal- Comp Plotter, Data General Printer and Fmco Fl CNC machines have been used..fey words; Computer Aided Desing Computer Aided NC part programming Computer Aided Manufacturing -*V-